Bartákova éra aneb čtvrt miliardy pro Smrže

Společnost MPI Group zbrojaře Michala Smrže začala ve velkém obchodovat s armádou teprve poté, co Martin Barták nastoupil v září 2006 na ministerstvo.

HN spočítaly, že MPI dodala před Bartákovým nástupem materiál za necelých deset milionů korun. Za Bartákova působení již objem vzájemných obchodů přesáhl 850 milionů. Většina nákupů přitom proběhla bez otevřené soutěže.

Dnes už bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva naznačil, že za předraženými armádními nákupy obrněných vozidel stál i bývalý náměstek a později ministr obrany Martin Barták. Barták to popírá, píše deník MfD.

Kopřivu tento týden odvolal současný ministr Alexandr Vondra kvůli tomu, že si údajně domlouval provizi za stamilionovou zakázku na nákup minometů. O případu informovala právě MfD, která nyní zveřejnila nahrávky, na nichž Kopřiva hovoří také o postupech ministerstva při nákupech vojenské techniky.

Kopřiva mluvil o okolnostech nákupů obrněných vozidel Iveco a Dingo, za něž Česko zaplatilo přes čtyři miliardy korun. Jeden kus přišel armádu až dvakrát dráž než jiné evropské armády.

Pomatený Kopřiva?

Kopřiva se kromě Bartáka zmínil i o jeho známém, zbrojaři Michalu Smržovi, z firmy MPI Group, která dinga české armádě dodávala. Za patnáct vozidel Dingo zaplatilo Česko téměř půl miliardy, auta se kupovala bez výběrového řízení. Podle zpráv z tisku s nimi byli vojáci nespokojení.LOV Iveco

"No musím říct, že ty iveka jsou dobrý, ale ty dinga jsou na pytel. Taková kráva. ... To byla čistá bartákovina. Ten Smrž na tom udělal majlant. To je neskutečný," řekl Jaroslav Kopřiva letos v srpnu při schůzce se zástupcem finské společnosti Patria. Deník setkání monitoroval a pořizoval skrytý zvukový záznam.

Barták, který dělá nyní náměstka ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, tvrdí, že nic z toho, o čem Kopřiva mluvil, není pravda. "Jeho vyjádření jsou naprosto absurdní a nepravdivá. Pochybuji, že je mohl vyslovit jinak než v pomatení smyslů," prohlásil. Poukázal na to, že vozidla Dingo se nakupovala v letech 2007 a 2008, kdy ještě nebyl ministrem.

List upozornil, že ještě víc peněz padlo na pořízení zhruba 90 vozidel Iveco, za něž stát zaplatil 3,6 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát tolik, než za podobné vozy platili například Rakušané. Ani v tomto případě nebylo vypsáno výběrové řízení, protože armáda využila možnost takzvaného memoranda o společném projektu se Slovenskem, kdy podle směrnic EU není nutné soutěž vypisovat.

Podle MfD je to stejný princip, jaký náměstek Kopřiva a lobbista Josef Jindra nabízeli při schůzkách finské Patrii: ve stručnosti šlo o to, že by Patrie bez výběrového řízení dodala české armádě minomety a odměnou za tuto výhodu by pak zaplatila provizi. Dingo - transportér, vojáci, Afghánistán

ČSSD už oznámila, že se kvůli situaci na ministerstvu obrany pokusí svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Na sněmovní půdě by se mělo debatovat podle ČSSD o pořizování výzbroje a majetku.

Podle Sobotky ministerstvo provádělo masivní nákupy bez výběrových řízení za exministrů Vlasty Parkanové (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09) a Martina Bartáka nominovaného ODS. "Personální struktury z doby Parkanové a Bartáka přežily sněmovní volby, což dokládá skandál kolem Kopřivy," uvedl Sobotka.

Připomněl, že situace na ministerstvu vyvolává spory v koalici mezi předsedou ODS a premiérem Petrem Nečasem a místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Za způsob fungování ministerstva v minulých letech je TOP 09 spoluodpovědná, podotkl úřadující šéf ČSSD. Kopřiva podle něho musel mít politickou podporu, když na ministerstvu působil za Parkanové i Bartáka.

Sobotka se také pozastavil nad tím, že Barták nalezl nové místo na ministerstvu financí pod Kalouskovým vedením. "Silná politická podpora směřuje do politických struktur současné TOP 09," zdůraznil. Podle Sobotky nemůže dlouhodobě fungovat vláda, ve které vedou spory premiér a ministr financí.