Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení Burger King Holdings Inc. souhlasí se svým převzetím investiční firmou 3G Capital za 3,26 miliardy USD (62,9 miliardy Kč). Oznámila to společnost ve čtvrtečním prohlášení.

Nabídnutá cena představuje 24 dolarů za akcii. Nabídka přichází den poté, co se objevily spekulace, že Burger King jedná o svém převzetí, které poslaly akcie firmy nahoru o 15 procent. Firma má čas do poloviny října dojednat ještě lepší cenu, napsala agentura AP.

S akciemi firmy se od roku 2006 obchoduje na burze a předtím, než se objevily spekulace o převzetí, tržní kapitalizace firmy činila 2,3 miliardy USD. Před vstupem na burzu druhý největší hamburgerový řetězec v USA vlastnily investiční společnosti TPG, Bain Capital a Goldmans Sachs, které v něm mají stále podíl. Soukromí investoři koupili Burger King v roce 2002 od britské nápojové skupiny Diageo za 1,5 miliardy USD.

Čistý zisk Burger King se ve čtvrtém finančním čtvrtletí kvůli poklesu prodeje meziročně snížil o 17 procent na 49 milionů dolarů. Tržby se ve čtvrtletí končícím v červnu snížily o procento na 623 milionů dolarů. Společnost minulý měsíc varovala, že čeká v novém fiskálním roce slabou poptávku kvůli zpomalení ekonomického růstu a není jisté, jak ji ovlivní vývoj cen důležitých surovin, jako hovězího.

Burger Kings má více než 12.000 restaurací ve všech 50 státech USA a v 73 dalších zemích a amerických teritoriích. Licenci na značku Burger King v ČR mají tři firmy, AmRest, společnost BK Team, kterou kvůli provozování sítě restaurací Burger King založila firma Jídelní a lůžkové vozy, a italská firma Autogrill.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru