Hitem na pražské burze se včera staly akcie developerské společnosti Orco Property Group. Cena akcií během dne vystřelila až o 17 procent, nejrychleji od října 2009. Nakonec posílily o 14,09 procenta, uzavřely na 157,45 koruny.

Investoři tak reagovali na hospodářské výsledky skupiny, která dosáhla pololetního zisku ve výši 238 milionů eur (zhruba 6 miliard korun). Loni se přitom utápěla v obří ztrátě 199 milionů eur.

Za skokem do černých čísel stojí z velké části posunutí splatnosti dluhopisů, což Orcu umožnil restrukturalizační plán schválený v květnu pařížským soudem. Developer přecenil hodnotu svých závazků ze 406 na 136 milionů eur.

Příznivé dopady záchranného plánu analytici očekávali, a proto je včerejší prudký růst ceny titulu Orca zaskočil. Společnost totiž ještě zdaleka nemá vyhráno.

"Růst akcií byl způsoben spíše překvapením některých hráčů na trhu, kteří Orco dlouhodobě nesledují. O restrukturalizačním plánu a jeho dopadech se vědělo. Lepší výsledky by se měly hodnotit spíše bez tohoto vlivu a tam byly mírně lepší, než se čekalo," komentoval pro HN analytik České spořitelny Petr Bártek.

"Nevědělo se, nakolik přecení svůj dluh, to bylo pozitivním překvapením. Ačkoliv se jedná o optické číslo, je evidentní, že se tak zlepšují ukazatele zadluženosti společnosti. Tím se jí zvyšují šance na získání kapitálu a banky na ni nebudou tolik tlačit se splacením dluhu," doplňuje pro HN Igor Müller ze společnosti Wood Company.

I přesto, že pozitivní výsledky vlily investorům optimismus do žil, riziko, že restrukturalizační plán skončí neúspěchem, stále přetrvává. "Orco Property Group je stále ohroženo vysokým zadlužením a nejistým výhledem realitního trhu," píše se v auditorské zprávě PriceWaterhouseCoopers.

"Do budoucna nejsem příliš optimistický. Náklady na hospodaření společnosti a financování dluhů jsou totiž stále vyšší než zisky z pronájmů a prodejů. Na to, aby svoje hospodaření napravili, budou potřebovat ještě hodně peněz," domnívá se Igor Müller.

"Orco nepokrývá úrokové náklady z provozních zisků. Přesto by podle mého likviditní pozice, tedy schopnost disponovat dostatečnou hotovostí, měla být v jednom až dvou letech bezproblémová. Ale Orco musí prodávat svá aktiva. Pokud se restrukturalizace podaří, mají akcie společnosti růstový potenciál," myslí si Petr Bártek. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o 23 % na 163 milionů eur (přes 4 miliardy Kč). Orco uvedlo, že vysoký podíl na tržbách měl rozsáhlý prodej komerčních nemovitostí v Německu. Příjmy z pronájmu komerčních nemovitostí zůstaly podle zprávy společnosti stabilní, zatímco tržby z prodejů bytových projektů dále klesaly kvůli snižování cen v Česku a na Slovensku.

Za celý letošní rok Orco očekává tržby mezi 280 a 300 miliony eur a dodává, že bude záviset na načasování dalších prodejů komerčních nemovitostí a dokončování bytových staveb. Otazník visí například nad přerušeným projektem mrakodrapu Zlota 44 ve Varšavě, kde Orco čeká na obnovení stavebního povolení. Pokud projekt bude pokračovat (Orco věří v kladné rozhodnutí ještě v tomto čtvrtletí), zajistí podle Bártka developerovi během tří let příjmy ve výši zhruba 290 milionů eur. Náklady odhaduje na 160 milionů eur.

Díky snížení hodnoty dluhů se ztrojnásobil také pozorně sledovaný ukazatel čisté hodnoty aktiv (NAV), který vyjadřuje hodnotu majetku očištěnou od závazků. Vzrostl z 8,2 eura na akcii, kde se nacházel na konci minulého roku, na 25,3 eura.

Ve čtvrtek po zahájení obchodování na pražské burze akcie Orca dál mírně rostly o 2,29 procent na 161,06 koruny.


BUDE SE STAVĚT?
Projekt rezidenčního mrakodrapu (uprostřed) ve Varšavě Zlota 44 byl přerušen, Orco čeká na potvrzení stavebního povolení. Projekt by mohl zajistit až 290 milionů eur.
VIZUALIZACE: ARCHIV

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru