Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari svolává k opravě přes 1200 letos vyrobených vozů 458 Italia poté, co se objevily zprávy o jejich vznícení. Oznámila to ve čtvrtek firma, jež je součástí italské automobilové skupiny Fiat. Dodala, že majitelé vozů, které oheň poškodil, dostanou nový automobil.

Společnost Ferrari minulý měsíc zahájila vyšetřování po zprávách médií o požárech u pěti vozů 458 Italia v Kalifornii, Paříži, Švýcarsku, Číně a jedné nejmenované lokaci. Podle mluvčího firmy problém souvisí s lepidlem použitým při montáži protižárového štítu vozů, které se může za určitých okolností vznítit, napsala agentura Reuters.

V extrémních případech se může kvůli tajícímu lepidlu karoserie deformovat, přiblížit k výfuku a následně vzplát, vysvětlil mluvčí rizika pro BBC News.

Majitelé několika málo poškozených vozů dostanou od továrny okamžitě nové. U ostatních bude nebezpečné lepidlo nahrazeno mechanickým upevněním. Ferrari u svých vozů moderní lepidla běžně využívá, protože jsou stejně pevná a přitom lehčí než použití nýtů či šroubů. Britský MailOnline cituje zdroje z Ferrari, podle kterých k požáru došlo při výjimečné kombinaci "rozpálené vozovky za horkého dne a rozpáleného vozu", ke níž může dojít třeba za pomalého popojíždění ve městě, kdy vůz nechladí přirozené proudění vzduchu. Vozy Ferrari jsou známé náročným a dlouhým testováním na okruhu, kde se problémy nezjistily.

Na českém trhu se automobily značky Ferrari oficiálně prodávají od roku 1997 a v současnosti jich na českých silnicích jezdí téměř 400. Ferrari chce letos v Česku prodat přes 40 vozů, loni to bylo 46 aut včetně závodních speciálů.

Cena vozu Ferrari 458 Italia se pohybuje kolem 260 000 dolarů (přes pět milionů korun), uvádí server BBC.

Zprávy o svolávání automobilů k opravám se dostaly do centra pozornosti poté, co byla největší světová automobilka Toyota Motor nucena svolat po celém světě k opravě přes osm milionů automobilů kvůli problémům s nechtěným zrychlováním.

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru