Německá vláda ve středu schválila čtyřletý plán rozpočtových úspor v celkovém rozsahu 80 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Návrhy zákonů o výdajových škrtech a nových daních a poplatcích včetně daně z letecké přepravy vláda předloží parlamentu později.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble sdělil, že díky dnešnímu kroku je vláda na cestě k uskutečnění svého plánu. Cílem je snížit rozpočtový deficit do roku 2013 pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Vláda oznámila úsporný plán v červnu a minulý měsíc jeho část zahrnula do návrhu rozpočtu na příští rok. Spěšné přijetí plánu, které kritizovaly například Spojené státy, bylo reakcí na dluhovou krizi v eurozóně, která podkopala důvěru v euro. Německo chce jít příkladem ostatním evropským zemím, které mají státní finance ve špatném stavu a měly by začít s úsporami.

Vláda kancléřky Angely Merkelové chce ušetřit na sociálním zabezpečení včetně snížení příspěvků v nezaměstnanosti a zrušit více než 10.000 pracovních míst ve státní správě. Počítá však ale i se zvláštním zdaněním jaderné elektřiny a vnitrostátní letecké dopravy.

Kabinet dnes podle zdrojů agentury Reuters o zdanění jaderných elektráren nerozhodl, pouze návrh "vzal v potaz". Vláda by o energetické koncepci měla rozhodnout koncem září. Daň z jádra vyvolala v německé energetice i průmyslu ostré protesty.

Neméně kontroverzní je i návrh daně z letecké dopravy. Schäuble uvedl, že daň by se měla pohybovat od osmi eur na letenku u letů na krátké vzdálenosti přes 25 eur na středně dlouhých linkách až po 45 eur na dlouhých letech. Nebude se týkat nákladní přepravy, ani tranzitu. Vláda doufá, že z nové daně získá ročně asi miliardu eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru