Ministerstvo financí plánuje letos ve čtvrtém čtvrtletí vydat vládní dluhopisy za celkem 55 miliard korun. Vydáno bude celkem pět emisí státních dluhopisů za 30 miliard korun a pokladniční poukázky rovněž v pěti emisích za 25 miliard korun. Vyplývá to z emisního kalendáře, který ministerstvo zveřejnilo ve středu.

Emise dluhopisů by měly mít tříletou až 15letou splatnost a úrokovou sazbu 2,80 až 5,70 procenta. Emisní plán také přináší nový typ emise, když 24. listopadu plánuje MF vydat 11leté dluhopisy v objemu sedmi miliard korun.

Ministerstvo rovněž upravilo emisní kalendář dluhopisů pro třetí čtvrtletí. Podle původních plánů chtělo vydat sedm emisí dluhopisů za 52 miliard korun, nově to bude jen 50 miliard korun. Snížení objemu jedné z emisí má podle MF čistě technické důvody.

Ministerstvo financí si chce podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010 letos půjčit 280 miliard korun. Peníze úřad také využívá na uhrazení již splatných emisí dluhopisů. Letos v říjnu například také bude splatná pětiletá emise státních dluhopisů za téměř 57 miliard korun.

Dluhopisy a pokladniční poukázky slouží zejména k financování schodku státního rozpočtu. Letošní schválený rozpočet počítá se schodkem 162,7 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru