Akciové společnosti s akciemi na majitele se příští zhruba dva měsíce k veřejným zakázkám nedostanou. Dne 15. září nabývá účinnosti novela zákona o veřejných zakázkách, která účast těchto firem ve státních tendrech nepřipouští.

Poslanci se 7. září na mimořádné schůzi pokusí tento stav zvrátit. I když ale celý legislativní proces poběží hladce, nepodaří se zákon opět novelizovat dříve než přibližně za dva měsíce. Řekl to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jan Štoll. Návrh novely zákona o veřejných zakázkách, který bude sněmovna projednávat příští úterý, předložily poslankyně VV Karolína Peake a Kateřina Klasnová.

Situaci změnila novela zákona z letošního jara. Ta stanovila jako podmínku, že akciové společnosti, které se ucházejí o zakázku, smějí mít akcie pouze na jméno a musí předložit seznam akcionářů. Změna má platit od 15. září. Tím se ale z účasti vyloučily společnosti, které mají vydány akcie na doručitele, resp. majitele, bez ohledu na to, jestli jsou jejich vlastníci známi, či nikoliv.

Velké firmy se bouří - nebo přizpůsobují

To ale vyvolalo nesouhlas velkých firem, které se proti této změně začaly bouřit. Šlo například o ČEZ nebo Komerční banku. Valná hromada společnosti Omnipol, která patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou, v úterý kvůli novele odsouhlasila změnu formy svých cenných papírů z akcií na doručitele na akcie na jméno. Mimořádnou valnou hromadu už svolala také Telefónica O2, chystá totéž, co Omnipol.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský připouští, že v budoucnosti můžou akcie na majitele zcela zmizet z českého právního řádu, tedy že by v Česku již nebylo možné zakládat akciové společnosti s tímto druhem cenných papírů. "Nebyl bych horlivým zastáncem, ale nebyl bych proti. Zákonem musíme omezit možnost korupčního jednání tak, jak existuje teď," uvedl Jankovský.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru