Ujišťování šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, že nenechá ekonomiku Spojených států znovu spadnout do recese, ani čerstvá zpráva o nejvyšším růstu spotřebních výdajů ve Spojených státech od letošního března (o 0,4 %) už nestačí na uklidnění nervózních investorů.

Americké burzy na začátku týdne hned po otevření parketů začaly ztrácet. Jen o tři dny dříve přitom trhy pod vlivem Bernankeho projevu na summitu světových centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole ve Wyomingu posílily. Guvernér totiž v pátek ujistil, že Fed má dostatek nástrojů pro posílení skomírajícího růstu v případě potřeby.

Značná nejistota byla včera vidět ale i v Evropě. Tam až na výjimky - včetně pražské burzy, která si udržela 0,25procentní růst a dosáhla tak na 1154,7 bodu -, zakončily trhy pondělní obchodování poklesem.

Tlaky na podpůrné zásahy se nejspíš vystupňují již tento týden. Svět totiž s napětím očekává zveřejnění klíčových statistik největší světové ekonomiky USA. O průmyslové výrobě (středa) a zejména o vývoji na pracovním trhu (pátek). S jeho zlepšením však nyní počítá jen málokdo. Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg se nezaměstnanost v zemi - oproti již tak špatným číslům z července (9,5 procenta) - ještě prohloubí na 9,6 %. Bez zlepšení situace na trhu práce však odborníci dávají dalšímu hospodářskému růstu jen minimální šance. Už v druhém čtvrtletí americký HDP rostl pomaleji, než se čekalo - o 1,6 % oproti původním odhadům 2,4 procenta.

Olej do ohně navíc ještě přilili někteří z předních ekonomů, kteří na schůzce v Jackson Hole zpochybnili schopnost centrální banky ekonomiku povzbudit. Uvedli, že vliv potenciální měnové expanze, včetně nákupu dluhopisů z trhu, nebude dostatečně silný, a že země bude potřebovat zároveň i podpůrný fiskální zásah vlády.

"Dokonce i kdyby Fed skoupil aktiva za, řekněme, jeden bilion dolarů, nebude mít taková injekce dostatečný dopad," uvedl Martin Feldstein, profesor ekonomie na Harvardu a bývalý prezident Národního úřadu pro ekonomický výzkum.

Sám guvernér Fedu přitom zdůraznil, že pro udržení silného a stabilního růstu budou zapotřebí také další akce od zákonodárců napříč "širokým spektrem" zemí.

Ty v pondělí podnikla například japonská centrální banka, která rozhodla o rozšíření nabídky levných úvěrů pro banky, aby zastavila posilování jenu. Podle investorů byl ale zásah slabší, než se čekalo. Šlo tak spíše o symbolické gesto, které s měnou, jež posílila už na 15leté maximum vůči dolaru, zřejmě příliš nezahýbe. Index Nikkei 225 včera stoupl o1,79 % na 9149,26 bodu. Během dne však získával více než tři procenta. Srazilo ho právě rozhodnutí centrální banky.

 

Malá důvěra. Americké akcie včera klesaly navzdory tomu, že Ministerstvo obchodu USA ohlásilo největší růst spotřebních výdajů v zemi od letošního března. Foto: Bloomberg

 

Včerejší vývoj burz

index PX (ČR)

0,2 %

1154 bodů

Dax (Něm.)

0,6 %

5912,1 bodu

S&P 500 (USA)

1,4 %

1048 bodu

Nikkei (Jap.)

1,7 %

9149 bodu