Petrochemická společnost Unipetrol dosáhla za letošní první pololetí čistého zisku 829 milionů korun. Loni v pololetí vykázal Unipetrol ztrátu téměř 550 milionů korun. Tržby firmy se meziročně zvýšily o 37 procent na téměř 41,5 miliardy korun. Neauditované konsolidované výsledky dnes společnost zveřejnila na svých internetových stránkách. Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků nebo mírně lepší.

Provozní zisk Unipetrolu před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) za pololetí vzrostl meziročně o 134 procent na více než tři miliardy korun.

Za samotné druhé čtvrtletí se tržby Unipetrolu zvýšily meziročně o 48 procent na téměř 23,5 miliardy korun. Čistý za druhé čtvrtletí činil 520 milionů korun. V prvním letošním čtvrtletí měl Unipetrol čistý zisk 309 milionů korun. Firma se tak vrátila k zisku po pěti čtvrtletích.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina patří v České republice k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu.

Polský majitel Unipetrolu se ve 2. čtvrtletí propadl do ztráty

Největší polský a středoevropský provozovatel ropných rafinerií PKN Orlen se ve druhém čtvrtletí překvapivě propadl do čisté ztráty pěti milionů zlotých (31 milionů Kč) po zisku 1,2 miliardy zlotých o rok dříve. Ztrátu zavinilo oslabení zlotého vůči euru a dolaru, které zvýšilo dluhovou zátěž firmy, sdělila dnes společnost.

Analytici podle agentury Reuters čekali v průměru pokles zisku na 55 milionů zlotých. Pokles kurzu zlotého vedl ke ztrátě 1,1 miliardy zlotých v důsledku přeúčtování firemního devizového dluhu.

Účetní ztráta vymazala celý čtvrtletní provozní zisk, který se meziročně téměř zdvojnásobil na 1,12 miliardy zlotých. Provozní ziskovost podpořily zvýšené marže a nárůst objemu zpracované ropy. Marže rafinerií se zvýšily o dvě procenta.

V prvním čtvrtletí se PKN Orlen přehoupla do čistého zisku 593 milionů zlotých ze ztráty 1,1 miliardy PLN před rokem. Firmě na začátku roku pomohly mimořádné zisky spojené s růstem cen ropy a vývojem směnných kurzů, které vyrovnaly slabší výkon rafinerií.

Český Unipetrol se naopak ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku, který v čistém vyjádření dosáhl 309 milionů korun. Za celé první pololetí vykázal Unipetrol zisk 829 milionů korun proti loňské pololetní ztrátě téměř 550 milionů korun. Unipetrol se součástí PKN Orlen stal v roce 2005.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru