Ministerstvo vnitra plánuje České poště přihrát výnosný obchod. Státní podnik, který mu podléhá, by se měl starat o telekomunikační služby pro české centrální úřady. Ty za ně každoročně platí miliardy korun.

Pevný internet a volání pro ministerstva a další ústřední státní orgány je dosud doménou čtyř operátorů, kteří dodávají své služby v rámci takzvané komunikační infrastruktury veřejné správy. Od roku 2007 do února roku 2011 za to stát pošle čtveřici operátorů Telefónica O2, T-Systems, ČD-Telematika a GTS Novera přibližně sedm miliard korun.

Podle vrchního ředitele sekce pro informatiku a eGovernment Jaroslava Mráze je pravděpodobné, že vnitro pro další tři roky bude tyto služby poptávat od státní pošty. „Je pravděpodobnější, že oslovíme Českou poštu,“ řekl Mráz.

Ministerstvo minulý týden s poštou uzavřelo „memorandum o spolupráci v oblasti ICT a eGovernmentu“, kde se obě strany domluvily, že pošta bude pro vnitro hlavním partnerem pro oblast elektronizace veřejné správy.

Pošta nedisponuje na rozdíl od operátorů hustou telekomunikační infrastrukturou. Spravuje pro vnitro jeho interní síť, která propojuje například policejní služebny a pracoviště ministerstva. Většinu služeb tak bude muset svým zákazníkům – úřadům poskytovat pomocí subdodavatelů.

A někteří operátoři, se bojí, aby státní podnik tendry vůbec vypsal, případně aby byly otevřené. „Pokud bude pošta soutěžit transparentně, nemusí to být problém. Zkušenosti jsou ale jiné,“ řekl manažer jednoho z nich, který si nepřál být jmenován, s narážkou na to, že pošta často IT projekty zadává „napřímo“ bez otevřeného tendru.

Podle mluvčího pošty Ivo Mravinace ale bude „Česká pošta soutěžit transparentně, v souladu se zákonem“.

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru