Jak bude vypadat reforma zákoníku práce? O podobě změn se diskutuje a k nejistotě přispívá sám premiér Petr Nečas a především jeho výroky o výpovědi bez udání důvodu.

Nečas v pondělních Hospodářských novinách označil aktuální návrh novely zákoníků ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) za málo ambiciózní. Nejlépe by prý bylo vrátit se k variantě, kterou zpracoval sám ještě jako ministr práce. Ta obsahovala mimo jiné i kontroverzní paragraf, podle kterého by zaměstnanec mohl dostat výpověď de facto bez udání důvodu, tedy jen proto, že podle svého šéfa špatně pracuje.

Podle Nečase ale nyní už součástí změn nebude. O přesné podobě změn v zákoníku práce bude ještě koalice ODS, TOP 09 a VV jednat.

Plány koalice v pondělí kritizovala  i opoziční sociální demokracie. Podle ní Nečasovy návrhy povedou k tomu, že zaměstnanci se stanou rukojmími svých zaměstnavatelů. "Dojde k výrazné nerovnováze práv zaměstnance ve prospěch zaměstnavatele. Podle návrhů vládní koalice to vypadá, že zaměstnanci mají být vděčni za jakýkoliv pracovní úvazek," uvedl v reakci Bohuslav Sobotka statutární místopředseda ČSSD s tím, že návrhy jeho strana rozhodně odmítá.

Výpověď bez udání důvodu nemá význam

Výpověď bez udání důvodu ale vláda nenavrhne, řekl to v pondělí novinářům premiér Petr Nečas. Zkrátit by se podle něj mohla výpovědní lhůta ze dvou měsíců na jeden. Zároveň by se ale podle Nečase o měsíc prodloužila doba vyplácení odstupného. Zaměstnanci by tak dostali stejný počet platů, zaměstnavatelům by se ale zkrátila doba, kdy musí za zaměstnavatele platit povinné odvody.

"Výpověď bez udání důvodu nikdy nebyla na pořadu dne, nikdy nebyla součástí tohoto návrhu a nikdy vládou předložena nebude," řekl v pondělí novinářům. Nemělo by to podle něj v praxi žádný význam, protože by jednotlivé případy přezkoumávaly soudy, a výsledek by byl nejistý.

Nečas nicméně potvrdil, že chce aby vláda připravila "velkou novelu zákoníku práce", která by zahrnula i návrhy, které chystala Topolánkova vláda. V Drábkově návrhu mu prý chybí například podpora částečných pracovních úvazků a větší pružnosti pracovního trhu. Nově by se podle něj mohla zkrátit výpovědní lhůta ze dvou měsíců na jeden.

Podle sociálních demokratů je třeba, aby v době ekonomické krize byla naopak práva zaměstnanců posílena a bylo vyžadováno jejich dodržování.  "Připravovaná novela zákoníku práce se navíc v žádném případě nesmí stát obětí boje mezi premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem o to, kdo bude prosazovat pravicověji orientované reformy," dodal Sobotka.

Zároveň současný šéf ČSSD prohlásil, že jeho strana "dále trvá na tom, aby veškeré novelizace zákoníku práce podléhaly dohodě mezi zaměstnavateli a zaměstnanci na úrovni tripartity."

 
     Více v HN: Spor o zákoník práce dalším horkým "bramborem", který rozděluje  koalici