Dvanáctiletá Francesca Rijks se s rodiči vracela z německého Düsseldorfu domů do Manchesteru, kde studuje v hudební škole. Jindy normální cesta se však nečekaně zkomplikovala kvůli houslím. O peripetiích cestujících informoval britský server MailOnline.

"Pokud chcete letět s houslemi na palubě, musíte si přikoupit sedadlo za 190 liber," (zhruba 5730 korun) oznámila rodině posádka. Jinak musí být housle odbaveny jako ostatní zavazadla do nákladového prostoru. 

Aby hudební nástroj cestoval s kufry a mohl být poškozen zimou či změnou tlaku, rodina odmítla. A nakonec svolila se zaplacením, i když sami za letenky zaplatili 65 liber na osobu, tedy třetinu částky vyžadovanou za housle na palubě.

Komplikace ale neskončily, protože zaplatit na palubě letadla není možné. Rodina tedy musela vystoupit a ještě než se ale dostala k přepážce letecké společnosti, bylo už letadlo ve vzduchu.

Rijksovi si tak museli koupit nové letenky u jiné společnosti. Otec si přitom stěžuje hlavně na to, že když letenky kupoval, bylo mu řečeno, že cenné housle mohou na palubu jako příruční zavazadlo.

"Bez problémů nás odbavili a až na palubě nám řekli, že housle musí do nákladového prostoru, nebo si máme zaplatit další sedadlo. Zpátky jsme letěli s easyJet, které nástroj vzaly na palubu bez problémů.

Podle webové stránky Ryanairu je možné přepravovat hudební nástroje na palubě letadla, zákazníci si ale musí koupit zvláštní sedadlo, pokud je nástroj větší, než jsou standardní rozměry zavazadla.

Mluvčí Ryanairu Stephen McNamara řekl: "Jelikož všichni naši zaměstnanci znají předpisy o přepravě zavazadel, jsme si jisti, že nikdy nemohli cestujícím slibovat, že si mohou vzít nestandardní příruční zavazadlo s sebou na palubu".

Na problémy rodiny upozornilo britské sdružení hudebníků, které tvrdí, že v poslední době čelí "diskriminační" politice ze strany leteckých společností.