Přednostním vyplacením dotací chce stát pomoci povodněmi postiženým zemědělcům. Další pomoc má být prostřednictvím Pozemkového fondu například odkladem splátek nájmu z pronajaté půdy. Na výstavě Země živitelka to v sobotu řekl premiér Petr Nečas.

Stát umožní zemědělcům ze zatopených oblastí odklad splátek nájmu z pronajaté státní půdy až o jeden rok. Sedláci postižení nedávnými záplavami budou o stejnou dobu moci odložit také splátky v privatizaci nabytých či od státu koupených pozemků, informovalo tento týden ministerstvo zemědělství.

Pozemkový fond zároveň uhradí náklady na odstranění naplavenin na pozemcích ve vlastnictví státu, které jsou kvůli povodním výrazně poškozeny. První odhad ministerstva mluví o 150 hektarech takto znehodnocené půdy, což představuje náklady ve výši zhruba čtyř milionů korun. Srpnové přívalové deště a následné záplavy nejvíce zasáhly Liberecko. Tamní zemědělci odhadují škody na více než 100 milionů korun.

Premiér se na agrovýstavě zúčastnil zahájení dožínek. Agrární komora původně zvažovala, zda je vůbec uspořádá, protože sklizeň je kvůli deštivému počasí výrazně zpožděna. V pondělí bylo v celé zemi sklizeno zhruba 67 procent polí s obilím, loni to bylo v téže době přes 90 procent.

Nakonec se dožínky jako oslava sklizně na českobudějovickém výstavišti konaly. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby jsou letos výjimečné, a to právě tím, že není sklizeno. Produkce obilí bude kvůli počasí oproti loňsku podle komory nižší o 20 procent a ztrátu zemědělců odhaduje na sedm miliard korun.

Nečas novinářům řekl, že doufá, že ztráty kvůli horší sklizni zemědělcům aspoň částečně vykompenzují zvyšující se ceny obilí. Výpadek výnosu bude v České republice u obilnin kolem 20 až 25 procent, uvedl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru