Fio banka už ve středu příští týden začne fungovat pro běžné klienty a spustí nabídku standardních bankovních produktů, jako jsou založení a vedení účtu, spořicí účet nebo úvěry. Finanční skupina Fio, do které banka patří, v současné době dokončuje přípravy.

Samotná Fio banka dosud funguje jen pro klienty, kteří obchodují s akciemi. Zřizuje tak jen účty na obchodování s cennými papíry. Právě získaný souhlas regulátora finanční skupině Fio umožňuje včlenit i družstevní záložnu na banku.

Finanční skupina Fio sice získala bankovní licenci už letos v květnu, ale jejím držitelem se stala tehdejší Fio burzovní společnost, obchodník s cennými papíry, takže možnost otevřít si účet pro běžné služby prozatím zájemci u Fio banky neměli. Aktuálně je stále zřizuje jen Fio, družstevní záložna.

"Termín dokončení integrace k 1. září 2010 bude dodržen. Obdrželi jsme souhlas ČNB, že Fio banka může koupit podnik Fio, družstevní záložna a že Fio, družstevní záložna může tento podnik prodat Fio bance," potvrdila včera HN Vendula Žaloudíková z marketingového oddělení finanční skupiny Fio .

Nadcházející změna podle expertů Fio bance přivede další nové klienty.

"Jakkoliv družstevní záložna Fio nabízí základní bankovní služby v rozsahu většiny bank, tak celá řada lidí k ní má stále nedůvěru. Ta má původ ve vlně krachů družstevních záložen z 90. let. Nehledě na to, že mnoho Čechů se dosud domnívá, že vklady v družstevních záložnách jsou pojištěny méně než v bankách, což není pravda. Pro velkou skupinu lidí bude změna záložny na banku signálem, aby svůj rezervovaný postoj k tomuto nízkonákladovému ústavu změnili," míní Patrik Nacher, který vede portál bankovnipoplatky.com.

Dosud nejlevnější mBank tak bude vystavena silnější konkurenci. Zatímco mBank od srpna omezila počet bezplatných platebních příkazů, Fio tvrdí, že ve své politice nulových poplatků za běžný účet a za tuzemský platební styk bude pokračovat.

"Držíme se jí už pátým rokem a nehodláme ji ani v budoucnu měnit," uvedla Žaloudíková. Lákavá se Fio banka může stát i pro další klienty. Poplatky během léta zvýšila Raiffeisenbank, Komerční banka a ČSOB, od září je zvedá i Česká spořitelna.

Fio banka je posledním novým hráčem na tuzemském bankovním trhu. Benjamínek mezi 40 českými bankami má nyní zhruba 36 tisíc klientů, družstevní záložna Fio má přes 33 tisíc členů. Počet klientů Fio banky po začlenění záložny však nelze odvodit od jejich prostého součtu, protože někteří využívají služby obou subjektů. Pro brokerské a bankovní služby má Fio v Česku aktuálně 54 poboček, umístěných na pobočkách RM-Systému, který tato finanční skupina rovněž vlastní.

Na tuzemském trhu působí skupina Fio od roku 1993. Zisk Fio banky za 1. pololetí 2010 dosáhl 36,5 milionu korun a meziročně se zvýšil o 83 procent. Majiteli jsou Petr Marsa a Romuald Kopún.


Fio banka

36,5 milionu korun činil čistý zisk největšího on-line brokera v Česku Fio banky za 1. pololetí. Meziročně jde o zvýšení o 83 procent. Od září Fio banka začíná se službami pro drobné klienty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru