Co by se mělo změnit ještě do konce roku

- přenesení odpovědnosti za exekuce, s výjimkou exekucí dětí, úplně na soukromé exekutory
- omezit působnost Nejvyššího soudu, který je nyní "zaplaven banálními případy"
- zrušit laické přísedící na soudech první instance
- novela insolvenčního zákona, nový občanský zákoník a nový samostatný zákon o obětech trestných činů
- dětští vrazi by měli být pod celoživotní kontrolou státu

Věková hranice pro výkon funkce soudce a státního zástupce by se měla snížit na 65 let. Plánuje to ve své reformě ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Snížení věkového limitu pro soudce by podle ministra mělo zrychlit generační obměnu v justici, rezort zároveň ušetří peníze."Čekám, že to vyvolá velkou diskuzi," řekl Pospíšil.

"Domnívám se, že tento zásah umožní, aby v nějakém časovém horizontu mohli přijít lidé, kteří již mají nekomunistické vzdělání," uvedl Pospíšil, podle kterého soudci vystudovaní po roce 1989 ovládají jazyky, mají často zahraniční zkušenosti a rozumí informačním technologiím. Starší lidé podle něj budou moci v případě zájmu zastávat pozice asistentů soudců.

V současné době mohou soudci a státní zástupci vykonávat funkci do svých 70 let, o pět let nižší věková hranice platila do roku 2002.

"Věk 65 let je věkem, který má většina zemí Evropské unie," prohlásil ministr. Letos podle něj dosáhne tohoto a vyššího stáří 89 soudců a 37 státních zástupců, náklady na ně stojí resort 167 milionů ročně.

Počet soudců by se už také neměl zvyšovat, ale naopak klesat.  Pospíšil by chtěl naopak zvýšit počet vyšších soudních úředníků a asistentů soudců.

Pospíšil dnes také uvedl, že nesouhlasí se zavedením institutu emeritního soudce, který již dlouho propaguje soudcovská unie. Podle ní by totiž pomohl tomu, aby soudci v justici nezůstávali jen proto, že se obávají finančního propadu po odchodu do důchodu.

Pospíšil chce zrušit přísedící u soudu. Ušetří tak čas i peníze - čtěte ZDE