Německé energetické společnosti by měly kromě placení plánované jaderné daně také více přispívat na podporu rozvoje využívání obnovitelných zdrojů energie. Uvedla to německá kancléřka Angela Merkelová.

Dodala, že tento příspěvek je potřebný v souvislosti s plánovaným oddálením uzavření německých jaderných elektráren. Neupřesnila však, jakou formu by měl příspěvek mít.

Pravicová vláda chce zrušit rozhodnutí předchozí vlády sociálních demokratů a zelených, podle něhož by mělo být všech 17 německých jaderných reaktorů předčasně vyřazováno z provozu do roku 2022. Uzavření jaderných elektráren chce kabinet Merkelové oddálit údajně v průměru o 14 let.


Vláda nicméně plánuje zdanění jaderných elektráren, jež by mělo přinést 2,3 miliardy eur (zhruba 57 miliard Kč) ročně.

Proti tomuto návrhu se minulý týden v otevřeném dopisu postavily desítky šéfů největších německých společností, podle nichž ohrožuje budoucnost celé německé ekonomiky. Merkelová však výzvu ke stažení návrhu odmítla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru