Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech za červenec nečekaně klesl o 12,4 procenta na nový rekord a jejich ceny se dostaly nejníže za šest a půl roku. V ročním přepočtu našlo nového majitele 276.000 domů, což je nejnižší údaj za sledování této statistiky, která začala v roce 1963. Uvedlo to ve středu americké ministerstvo obchodu.

Analytici podle agentury Reuters očekávali, že tempo prodeje zůstane na 330.000 domů, které uváděla předběžná červnová zpráva. Údaj z června ale ministerstvo revidovalo dolů na 315.000 domů.

"Z trhu s bydlením nepřišlo za několik posledních měsíců nic dobrého. Žádnou změnu ale v brzké době neočekáváme," reagoval analytik Tom Porcelli z newyorské RBC Capital Markets. "Pozorujeme stinnou stránku vládní intervence," dodal.

Falešné dno

Podle analytika vytvořila státní podpora prodeje domů jen falešnou představu o tom, kde měl současný pokles prodeje dno. RBC Capital Markets předpokládá, že prodej domů zůstane slabý, zatímco nezaměstnanost citelně vysoká. Porcelli také podotkl, že přetrvává i slabá poptávka po půjčkách.

Akciové indexy po zveřejnění poslední statistiky klesly, poté se ale ze ztrát oživily. Vládní dluhopisy pokračovaly v růstu, zatímco dolar přišel o zisky vůči japonskému jenu.

Trh s bydlením má opět potíže poté, co v dubnu skončil vládní program v podobě daňových dobropisů. Ten předtím posiloval výstavbu i zvyšoval prodej. V odvětví přitom začala nejhorší a nejdelší hospodářská recese od velké hospodářské krize z minulého století a nyní tento trh strhává zpět oživování širší ekonomiky. Slabá byla i úterní čísla o prodeji starších domů v USA za červenec.

Počet nových domů na trhu zůstal stejný, a to 210.000. Střední cena nového domu ale klesla na 204.000 dolarů (4,02 milionu Kč), což je nejnižší údaj od prosince 2003, napsal Reuters.

Maďarsko nepotřebuje další úvěr

V červených číslech ve středu skončily prakticky všechny burzy v Evropě, kromě Maďarska a Slovenska. Maďarským akciím pomohlo prohlášení vlády, že země nepotřebuje novou úvěrovou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Uvedlo to ve středu tamní ministerstvo hospodářství. Dodalo, že plánovaná jednání s MMF budou pouze běžnou revizí situace v zemi v rámci konzultací, které fond provádí se všemi státy.

Index PX pražské burzy klesl o 0,89 procenta na 1142,1 bodu. Nejvíc klesly akcie CME, Erste, ECM, Unpetrolu a KB. Nejvíc posílil KITD, který jen částečně korigoval včerejší rekordní ztráty.

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru