Portál nabízí informace o zásadách bezpečnosti pro běžné uživatele, rodiče i děti. Jde například o to, jak se bezpečně pohybovat v internetovém prostředí a nestát se obětí phishingu, tedy rozesílání podvodných e-mailů, které mají za cíl vylákat osobní údaje.

Web vypočítává i rizika při on-line komunikaci, používání e-mailu, sociálních sítí nebo internetového bankovnictví a informuje, jak se jim vyhnout. Stejně tak radí, jak zabezpečit počítač. Nabízí také slovník výrazů nebo poradnu, v níž na dotazy odpovídají mimo jiné i policejní odborníci.

"V případě, že rodič zjistí, že jeho dítě je zneužíváno, nebo že naopak publikuje informace, které nerad vidí na Facebooku, nerad je vidí na nějakém diskusním fóru, tak zde má rady, kam se může obrátit," uvedla k tomu mluvčí společnosti Microsoft Markéta Kuklová.

Nejčastějšími projevy informační kriminality jsou podle šéfa kriminální policie Jana Nogy porušování autorských práv, šíření extremistické nebo teroristické propagandy, zakázané pornografie nebo páchání podvodů. O velké části kriminality páchané na internetu se navíc policie podle něho vůbec nedozví, protože ji lidé často nehlásí.

Mezi problémy souvisejícími s pohybem na internetu podle Nogy patří to, že někteří uživatelé sociálních sítí o sobě zveřejňují i takové informace, které by si měli raději nechat pro sebe.


"Vytvoření profilu na sociální síti kontroluje jen pět procent rodičů dětí ve věku šest až 17 let. Jenom pět procent rodičů má kontrolu nad tím, co jejich děti dělají na sociální síti. Třináctileté dívky na Facebooku nabízejí sexuální služby kvůli tomu, že jim došel kredit. I s fotkami," uvedl v této souvislosti šéf odboru kybernetické bezpečnosti ministerstva vnitra Aleš Špidla.

"Bohužel pouze 21 procent rodičů vnímá internet jako hrozbu, což je strašně málo i ve srovnání s evropským průměrem, který je zhruba na 45 procentech," doplnil Špidla.

Noga poukázal na případ, v rámci něhož policie pátrá po člověku, který prý využívá různé sociální sítě k vydírání. Podle Nogy oslovuje dívky mladší 15 let, které o sobě na internetu uvedly bližší údaje, jako například kde bydlí, a pak je nutí, aby mu mimo jiné zasílaly intimní fotografie. Svým obětem vyhrožuje, že když tak neučiní, tak přijede za nimi, vyvraždí celou rodinu a je samotné znásilní, uvedl Noga. Dodal, že kvůli anonymnímu připojení pachatele má policie problém s jeho odhalením. Poslední útok podle něho kriminalisté zaznamenali minulý měsíc.