Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services zhoršila úvěrové hodnocení Irska o jeden stupeň na AA-minus. Agentura totiž předpokládá, že na irské veřejné finance budou mít negativní dopad vysoké náklady na podporu problémového domácího bankovního sektoru.

"Předpokládané rozpočtové náklady irské vlády plynoucí z podpory irského finančního sektoru se výrazně zvýšily a překonaly naše původní odhady," uvedla S&P. Dodala, že irská vláda podle ní bude na podporu bankovního sektoru nucena vynaložit 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Předchozí odhad přitom počítal s 80 miliardami eur.

Zhoršení ratingu by pro irskou vládu mohlo znamenat zvýšení nákladů na půjčky, které potřebuje k financování rozpočtového deficitu. Irsko bylo těžce zasaženo světovou finanční krizí. Irská ekonomika se v loňském roce propadla o rekordních 7,1 procenta. V letošním roce očekává vláda nárůst hrubého domácího produktu až o jedno procento.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru