České banky letos snižují úrokové sazby u vkladových produktů pro občany. Bankovní domy to zdůvodňují vývojem sazeb České národní banky, které jsou nyní na historických minimech, zjistila ČTK. Úročení spotřebitelských úvěrů je naproti tomu v České republice stále na nejvyšších úrovních za posledních pět let, vyplývá z údajů ČNB.

"V letošním roce došlo ke snížení úrokových sazeb na depozitech v závislosti na vývoji sazeb na mezibankovním trhu. Úprava sazeb se týkala prakticky celého portfolia depozitních produktů," řekla tisková mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Sazby u spořicích účtů a termínovaných vkladů letos snížila také Raiffeisenbank. "Od počátku roku se jednalo o pohyby v řádu několika desetin procentního bodu. Důvodem byly především klesající sazby na mezibankovním trhu, klesaly přitom hlavně krátkodobé sazby," uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

ČSOB letos měnila letos sazby celkem třikrát. V dubna a květnu banka snížila úroky u termínovaných vkladů vždy 0,1 až 0,3 procentního bodu, od července se snížila také sazba u Spořicího účtu s prémií, a to o 0,2 bodu na 1,8 procenta.

Počátkem září sníží úročení depozit také Česká spořitelna, největší banka v zemi podle počtu klientů. Bude se jednat o změny v řádech desetin procentního bodu. "Jde o avizovanou reakci na nedávné opětovné snížení úrokových sazeb Českou národní bankou," sdělila tisková mluvčí ČS Kristýna Havligerová.

Podle systému ARAD České národní banky dosáhla průměrná sazba u vkladů domácností ke konci června 1,25 procenta. Koncem roku 2008 to bylo ještě 1,6 procenta. Cena spotřebitelských úvěrů se podle ČNB měřeno roční průměrnou sazbou nákladů (RPSN) nyní pohybuje okolo 15,5 procenta, což odpovídá úrovni roku 2005. Nejlevnější byly spotřebitelské úvěry na jaře 2007, kdy průměrná RPSN jen mírně přesahovala 12 procent.

Růst sazeb u spotřebitelských půjček podle bankéřů odráží vysoké riziko pro banky. "Roste nezaměstnanost, roste riziko nesplácení, a s tím roste i riziková marže. Před krizí byly marže abnormálně nízké a neodpovídaly riziku. Nyní jsme se vlastně teprve vrátili k normálu," uvedl již dříve v rozhovoru pro ČTK výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA) Josef Tauber.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během června zvýšily o 6,55 miliardy korun na 1,011 bilionu korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 77,9 miliardy korun. Zadluženost podniků v červnu meziročně klesla o 71,2 miliardy korun na 903,9 miliardy korun. Proti květnu se úvěry tuzemských firem zvýšily o 5,2 miliardy korun.