Rakouské "NE" Temelínu

Horní Rakousy proti dostavbě Temelínu protestují již několik let. 

Zemská vláda před pár dny rozhodla o tom, že na boj proti dostavbě a proti dalším podobným zařízením dá dalších asi 200 tisíc eur (asi 4,98 milionu korun).

Podle zprávy zemského účetního dvora (obdoba českého kontrolního úřadu) investovala spolková země od července 2006 do konce roku 2008 do kroků proti jaderné energii, Temelínu či vzniku úložiště jaderného odpadu v Česku celkem 996 tisíc eur (asi 24,79 milionu korun). Českým organizacím z toho připadlo 519 200 eur (12,92 milionu korun). Loni čeští aktivisté dostali 208 570 eur (5,19 milionu korun).

Již ve čtvrtek se začne odpočítávat třicetidenní lhůta na podávání námitek proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín. A právě toho by rády využily Horní Rakousy. Chystají totiž spuštění internetové "proti-temelínské" kampaně.

Posílení připomínek a námitek k dostavbě české jaderné elektrárny, která předložila pětisetstránkovou studii o vlivu na životní prostředí, by mohlo totiž vést až k Evropské komisi. Kvůli porušení evropského práva, připustil hornorakouský pověřenec pro otázky jaderných zařízení Radko Pavlovec.

Jak se domnívá hornorakouský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení), české řízení o dopadech na životní prostředí (EIA) se prý provádělo podle zákona, který je v rozporu s evropskou směrnicí. A tedy zcela jasně porušuje právo Evropské unie.

Pavlovec ale námitky považuje za pouhou "frašku". "Občané nemají žádná práva až na to, aby napsali a odeslali nějaké námitky. Nemají žádnou možnost nechat rozhodnutí nechat přezkoumat soudně," řekl pro ČTK.

Jak doplnil, Horní Rakousy se nyní pokusí "právními kroky" soudní přezkum zajistit. Představitelé českého ministerstva životního prostředí už dříve uvedli, že český zákon a postup EIA přezkoumání soudem umožňuje. Představitelé spolkové země podle něj nechtějí obyvatele vyzývat k tomu, aby nějaké námitky do Česka odesílali. Internetové protesty tak využije jen k tomu, aby případ před Evropskou komisi dostala.>

ČEZ: Nové bloky elektrárny Temelín budou nezávislé na současném zařízení - čtěte ZDE

Kolik bude stát nový Temelín? Westinghouse mluví o 170 miliardách - čtěte ZDE

A pak bude následovat výzva rakouské vládě, aby začala konečně jednat, uvedl Anschober.

Podle něj v české studii chybí objasnění, proč jsou další bloky nutné. Anschober míní, že nejsou vzhledem k velkému vyváženému množství energie potřeba k pokrytí české spotřeby. Hlavním důvodem dostavby Temelína jsou prý "neprůhledné obchodní zájmy provozovatele".

K tomu se přidává i Pavlovec, který ve zprávě navíc postrádá dořešení a odstranění radioaktivního odpadu a technický popis reaktorů.

Se studií se Rakušané mohou seznámit na úřadech v hlavních městech spolkových zemí. Materiál je i na internetu. Do konce srpna se k dokumentu mohou vyjádřit také obyvatelé německého Saska a Bavorska. Řízení kritizují zelení ze Saska. Vyzvali k posílání protestních dopisů české vládě. V Bavorsku je naopak podle některých tamních médií zájem o studii EIA prý mizivý.

Související