Novým cílem bank budou klienti, kteří jsou schopni si uložit od půl až jednoho milionu korun výše. Za to jim ústavy slibují lepší služby na zvláštních pobočkách.

Spuštění sítě pro bohatší Čechy finišuje v České spořitelně. "Klienti s vkladem nad jeden milion korun si produkty a služby budou sjednávat v samostatné pobočkové síti ČS Premier. Detaily představíme na podzim," řekla včera mluvčí ČS Vendula Voláková. Do pěti let chce mít spořitelna dvacet takových poboček. Zatím tři získala nedávným převzetím od HSBC i s částí klientů.

V Česku je podle bankéřů asi tři sta tisíc lidí, kteří jsou schopni dát do banky jeden milion korun. Čistý příjem nad 25 tisíc korun měsíčně má asi milion Čechů. Dosud si většinou banky víc hleděly lidí, kteří mají na účtu od 3 až 5 milionů korun výše. Obrat je důsledkem slábnoucích výnosů a snahy bank získat výhodně zdroje. Tito klienti mají potenciál být aktivnější než běžní zákazníci a skýtají slibný zdroj poplatkových příjmů. Právě mezi nimi nově "loví" i Raiffeisenbank.

"Od jara otevíráme zvláštní pobočky. Na nich klient získá osobního bankéře a zvýhodněné produkty. Například běžně je kreditní karta za sazbu 23 procent, prémiový klient ji má za 17 procent ročně," potvrdil Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Ta mezi prémiové klienty řadí lidi s půlmilionem na účtu či v investicích do cenných papírů nebo s platem od 25 tisíc čistého měsíčně.

Do honby za takovými zákazníky se víc chce zapojit i J&T Banka, spojovaná dříve s malým počtem exkluzivních klientů. Už od podzimu nabízí výhodné vklady od půl milionu korun, po převzetí brokerské firmy Atlantik chce letos služby rozšířit. Plánuje proto i pobočkovou síť. "Máme pobočku v Praze a do konce roku chceme otevřít další dvě - z toho jednu v Brně," řekl HN Štěpán Ašer, šéf J&T Banky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru