Zhruba 11.000 žáků a studentů v Praze, kteří už nemohou jezdit na klasické papírové kupony, zřejmě stále nemá opencard. Kdo si navíc nepožádal do minulého pátku, do začátku školního roku kartu nedostane. Praha proto zavádí pro žáky a studenty překlenovací měsíční jízdenky. Informoval o tom mluvčí opencard Martin Opatrný. Dalším řešením je expresní vydání karty, které je ale zpoplatněno 250 korunami. Běžné vydání karty je zdarma. Papírové kupony pro děti ve věku od deseti do 15 let a pro juniory do 19 let přestal dopravní podnik prodávat v červnu. Nově musí mladí lidé v pražské MHD jezdit na opencard. Ne všichni si ale stihli o kartu včas požádat tak, aby ji mohli používat už od začátku školního roku. Podle informací dopravního podniku si o kartu dosud nezažádalo 11.000 dětí a juniorů.

Příplatek nebo papír

Pokud rodiče nechtějí dětem připlácet 250 korun za vydání karty na počkání, mohou jim podle Opatrného pořídit papírovou měsíční jízdenku za 130 (pro děti do 15 let) respektive 260 korun (pro juniory do 19 let). "Tímto krokem vycházíme vstříc zejména dětem a juniorům, kteří se třeba právě vracejí z prázdnin a ještě si o kartu nezažádali. Doba vydání opencard se pohybuje v průměru kolem deseti dnů, takže už by to k prvnímu září nestihli," uvedl Opatrný.

 

Proto, aby si lidé mohli koupit měsíční papírovou jízdenku, musí podle Opatrného předložit kopii žádosti o opencard nebo vytištěné potvrzení o přijetí žádosti přes internet. Potvrzení nesmí být starší než 14 dnů. Na rub jízdenky se musí vyplnit jméno, příjmení a datum narození, bez toho je jízdenka neplatná. Při kontrole revizora navíc musí děti a junioři předložit nějaký doklad, který by tyto údaje potvrdil.

Měsíční papírové jízdenky pro děti a juniory je možné koupit v infocentrech dopravního podniku ve stanicích metra Muzeum, Anděl a Nádraží Holešovice, dále v budově magistrátu v Jungmannově ulici, na centrálním dispečinku dopravního podniku v ulici Na Bojišti a ve stanicích metra Skalka, Zličín, Smíchovské nádraží, Můstek, Florenc, Vysočanská, Rajská zahrada, Roztyly a Letňany.

Po obdržení karty opencard mohou mladí lidé i nadále jezdit na papírovou jízdenku. Elektronický kupon na kartu si mohou nahrát až po skončení její platnosti. Vrácení jízdného nebo přehrání nevyužité části jízdenky na opencard není možné.

Děti a junioři mají na vybranou v MHD elektronické kupony, které se nahrávají na kartu opencard, v délce jeden, tři, pět nebo deset měsíců.

Kartu opencard v současnosti vlastní přes 450.000 lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt ale především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Podle kritiků je projekt předražený.

Problémy v e-shopu

V neděli přestal fungovat elektronický obchod pro kartu opencard, přes který si lze koupit časové kupony na městskou hromadnou opravu v Praze. Nefungoval ani v pondělí dopoledne.

Večer dopravní podnik závadu odstranil a služba zase funguje, řekl mluvčí projektu opencard Martin Opatrný. Upozornil ale, že pondělní nákupy jsou neplatné a lidé je budou muset zopakovat.

  

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru