Německo dostalo nabídku opatřit si další kompaktní disk se záznamy daňových delikventů. Napsal to německý nedělník Bild am Sonntag. Neznámý člověk e-mailem kontaktoval zástupce spolkové země Bádensko-Württembersko s informací, že může poskytnout data o zhruba 250 firmách, které se díky účtům ve švýcarských bankách vyhýbají placení daní.

"Ty lidi určitým způsobem znám a vím také, ve kterých bankách ve Švýcarsku ty peníze jsou," napsal informátor. "Bavíme se o daňových ztrátách mezi 600 a 800 miliony eur (až 20 miliard Kč)," píše se v e-mailu. Existenci e-mailu i jeho obsah potvrdil ministr financí spolkové země Bádensko-Württembersko Willi Stächele.

"Bereme ten dopis velmi vážně a teď prověřujeme, zda je možné ty údaje si legálně zajistit a využít při vyšetřování daňových úniků," řekl ministr německému nedělníku. Bádensko-Württembersko patří k nejbohatším spolkovým zemí v Německu a leží blízko Švýcarska.

Informátor je podle listu připraven dodat vládě Bádenska-Württemberska "zkušebního klienta", aby si mohla ověřit pravdivost jeho slov. Informátor si údajně zatím neřekl o žádné peníze. Firmy, které se dopouštějí daňových úniků, podle informátora působí v Německu převážně v telekomunikacích a realitách. O všech těchto firmách je informátor údajně schopen poskytnout podrobné údaje.

Tisíce lidí, miliardy eur

Německo začalo daňové delikventy tvrdě stíhat s nástupem finanční krize, kdy se tenčily příjmy státního rozpočtu. Němci už dříve koupili kompaktní disk s údaji o lidech, kteří schovávají peníze ve švýcarských bankách a neplatí z nich v Německu daně. Vláda informátorovi zaplatila a koupila disk navzdory tomu, že data o daňových delikventech informátor ukradl. Berlín ale teď zdůrazňuje, že zaplacené peníze se bohatě vrátily na dodatečně zaplacených daních.

Podle některých odhadů by Německo mohlo v letošním roce na dodatečně zaplacených daních získat 1,5 až dvě miliardy eur (až 50 miliard Kč). Tuto částku by mělo zaplatit asi 25 tisíc lidí, kteří dosud peníze schovávali na kontech v zahraničí.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru