Americké regulační úřady zavřely dalších osm bank, mezi nimi jednu významnou. Od začátku roku už ve Spojených státech zkrachovalo 118 finančních ústavů, převážně kvůli dopadům krize. V letošním roce malé americké banky padají rychleji než před rokem, úřady ale očekávají, že počet bankrotů bude vrcholit v tomto čtvrtletí, a pak se začne snižovat.

Proti jiným týdnům, kdy zkrachovaly jen menší banky, na sebe tentokrát poutá značnou pozornost finanční ústav ShoreBank z Chicaga. Ten se sice potýkal s problémy, od velkých bank z Wall Street měl ale slíbenou podporu. Té se nakonec nedočkal a regulační úřady nechtěly agónii banky prodlužovat.

Banku tedy převzal Federální úřad pro pojištění vkladů (FDIC), který ji předá nově založené instituci. Krach ShoreBank je po několika měsících největším pádem banky v USA.

Neúspěšné žádosti o pomoc

ShoreBank byla založena v roce 1973 a na konci června měla aktiva za 2,16 miliardy dolarů (asi 42,1 miliardy Kč) a vklady za 1,54 miliardy dolarů (asi 30 miliard Kč). Kvůli této bance byla založena nová finanční společnost s názvem Urban Partnership Bank (UPB). Za ní stojí několik velkých bank z Wall Street a soukromá nadace. UPB od ShoreBank převezme veškeré vklady a většinu jejích aktiv.

ShoreBank je soukromou institucí, která se významně angažovala ve filantropii a dalších sociálních aktivitách. Konzultační součást ShoreBank International Ltd poskytovala úvěry podnikatelům a hypotéky vlastníkům nemovitostí v Africe, Asii a východní Evropě.

Ústavu v posledních měsících slíbily několikamilionovou pomoc investiční banky, jako je Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan a Bank of America, a rovněž konglomerát General Electric. ShoreBank ale nedosáhla na státní pomoc z programu TARP, což byl předpoklad k tomu, aby dostala slíbenou pomoc od velkých bank. Ústavu se navíc už delší dobu nedařilo vrátit se k ziskovému hospodaření.

Vedle ShoreBank musela skončit i banka Los Padres Bank z Kalifornie. Ta měla aktiva za 870,5 milionu dolarů a vklady za 770,7 milionu dolarů. Banku převezme finanční ústav Pacific Western Bank ze San Diega. Třetí bankou v řadě, která tento víkend skončila, je Pacific State Bank. Tu nyní získá ústav Rabobank.

Čtvrtou bankou, která končí, je Butte Community Bank z Kalifornie. Přebírá ji rovněž Rabobank. Pátou zkrachovalou bankou je Sonoma Valley z Kalifornie a jejím novým vlastníkem bude Westamerica Bank. Šestou v řadě je Community National Bank z Floridy, jejímž vlastníkem bude CenterState Bank. Sedmou zkrachovalou bankou je Independent National Bank z Floridy a jejím novým vlastníkem se stane rovněž CenterState Bank. Osmým finančním ústavem, který končí, je Imperial Savings & Loan Association. Tu převezme River Community Bank z Virginie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru