Zřejmě ještě více než čtyři měsíce nebude známa pravá příčina, proč se v červenci již potřetí propadl tunel Blanka. Metrostav totiž hodlá zával u ministerstva kultury odstranit až poté, co prorazí zbytek tunelu.

"Tunely na Prašný most budou proraženy počátkem příštího roku. To bude i termín odhalení místa propadu, protože tam zřejmě dorazíme nakonec,“ uvedl pro server iHNed.cz mluvčí Metrostavu František Polák.

Metrostav se totiž k místu propadu hodlá dostat směrem od Prašného mostu – tedy druhou stranou, než jakou tunel razil počátkem července.

O tom, zda a jak bude pokračovat ražba tunelu Blanka a odstraňování závalu musí ještě rozhodnout Český báňský úřad. Stane se tak až poté, co mu Metrostav předá návrh dalšího postupu. "Dokumentaci předáme Báňskému úřadu příští týden,“ dodal Polák.

Překvapený báňský úřad

To, že Metrostav chce zbytek tunelu nejdříve dostavět a teprve poté odstranit zával, Český báňský úřad značně překvapilo. Podle něj je totiž nutné nejdříve zjistit příčiny propadu – a teprve poté je možné povolit pokračování ražby tunelu.

"My nejdříve musíme zjistit příčiny toho propadu a na ty příčiny se musí reagovat. A abychom mohli vědět příčiny, musíme se podívat za ten zával,“ říká místopředseda Českého báňského úřadu Dušan Havel, který ovšem nechtěl předjímat, jak na návrh Metrostavu jeho úřad bude reagovat a zda navržený postup schválí.

Úřad podle Havla předpokládal, že Metrostav nejdříve na místo prorazí průzkumné štoly. A teprve po odstranění závalu se bude pokračovat v ražení tunelů.

To by ovšem bylo podle Poláka příliš komplikované. „Nemůžeme prorazit průzkumou štolu a pak ji tam půl roku či déle nechat nezajištěnou. Ta půda pracuje,“ uvedl Polák, podle něhož sice opravdu začnou razit průzkumnou štolou, kterou však okamžitě budou rozšiřovat na normální tunel.

Zbývá prorazit 246 metrů 

Tunel Blanka se propadl počátkem července. Kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů vznikl za budovou ministerstva kultury, mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení. Nejde však o první podobný případ spojený s budováním Blanky, v květnu a říjnu 2008 se propadla půda ve Stromovce.

Podle webových stránek tunelu Blanka, jehož celková délka je 5,5 kilometru, zbývá v severním tunelu úseku Brusnice prorazit ještě asi 68 metrů, v jižním tunelu stejného úseku pak asi 178 metrů.

Zbývající část bude podle Poláka vedena pod pozemky, které nejsou veřejně přístupné a kde není zástavba, takže by neměli být ohroženi lidé ani budovy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru