Skončit na vrcholu při prvním náznaku poklesu formy, dokáže jen málokterý sportovec. Sedmapadesátiletému Stanleymu Druckenmillerovi, muži, který řídí hedgeový fond s majetkem přesahujícím 12 miliard dolarů (230 miliard korun), se to v jeho "disciplíně" podařilo. Druckenmiller oznámil, že zavírá firmu Duquesne Capital Management a vrací investorům peníze.

V jednostránkovém prohlášení Druckenmiller zmínil "vysokou emocionální zátěž" způsobenou tím, že se mu už nedaří naplnit vlastní očekávání. Jeho hedgeový fond přitom není v katastrofální situaci, pokles majetku činí proti začátku roku jen pět procent. Pokud se však nepodaří ztrátu do konce roku vymazat, půjde o vůbec první meziroční pokles majetku Duquesne Capital od jeho založení v roce 1981. Druckenmiller stále věří, že trend ještě zvrátí a odejde s třiceti po sobě jdoucími zisky.

Ani v době nejprudších propadů si Druckenmiller nevedl špatně. Zatímco hedgeové fondy v roce 2008 v průměru ztratily téměř pětinu své hodnoty, Druckenmiller dokázal investice zhodnotit o 11 procent. V roce 2009 byl znovu v zisku, ale za odvětvovým průměrem již zaostal. I kvůli tomu se miliardář Druckenmiller rozhodl fond rozpustit.

Do historie se Druckenmiller zapsal především účastí na spekulaci, v níž ve službách George Sorose roce 1992 pomohl položit britskou libru. Vsadil celý majetek Sorosova fondu na předpoklad, že se britské vládě nepodaří udržet hodnotu libry nad minimální hranicí určenou Evropským mechanismem směnných kursů (ERM).

Nespletl se. Devizové rezervy londýnské vlády na odražení náporu spekulantů nestačily a Británie musela 16. září 1992 z ERM vystoupit. Dobře načasovaná spekulace na pokles vyšla a Soros i díky Druckenmillerovi vydělal miliardu dolarů.


Investorské superstar
Stanley Druckenmiller (vlevo) léta pracoval pro krále spekulantů George Sorose.
foto: reuters