Dohoda je součástí snah Intelu posílit nabídku bezpečnostních technologií, které považuje za velmi důležité.

Dohodu již jednomyslně schválila představenstva obou společností. Hlasovat o ní mají ještě akcionáři McAfee a schválit ji musí rovněž antimonopolní úřady.

Intel nabídl za jednu akcii McAfee 48 dolarů. Ve srovnání se středeční závěrečnou cenou akcií to představuje prémii 60 procent. Po oznámení dohody akcie McAfee prudce vzrostly o 58 procent na 47,42 dolaru ze středečních 29,93 dolaru. Akcie Intelu naopak o 2,5 procenta klesly na 19,11 dolaru.

Dohoda v prvním roce sloučení společností mírně poškodí zisk Intelu. Bez zahrnutí nákladů a dalších mimořádných položek spojených s akvizicí McAfee by však měl být zisk mírně vyšší a v dalších letech by se měl dále zlepšovat.

Analytik společnosti Sterne Agee Vijay Rakesh byl překvapen výší ceny, jakou Intel za McAfee nabídl. Podle něj to jasně ukazuje zájem Intelu rozšířit pole působnosti z hardwaru také na software a služby v oblasti počítačů, ochrany dat a internetu. "Myslím si, že lidé z branže pravděpodobně očekávali od Intelu mnohem menší akvizice. Každopádně je to pro ně velké sousto, a to i podle standardů firmy Intel," uvedl Rakesh.

Podle Intelu je nyní bezpečnost základní složkou internetové výpočetní techniky, ale současný přístup k bezpečnosti není adekvátní zvyšujícím se možnostem připojení k internetu prostřednictvím různých přístrojů včetně mobilních telefonů, zdravotnických přístrojů, bankomatů či automobilů. Průmysl potřebuje podle včerejšího prohlášení firmy nový přístup, který bude kombinovat software, hardware, servis a služby.

Společnost McAfee vznikla v roce 1987. Její tržby v roce 2009 činily zhruba dvě miliardy dolarů (38,6 miliardy korun). Nejméně 18 měsíců již spolupracuje s Intelem na celé řadě projektů.

Intel v poslední době uskutečnil hned několik akvizic softwarových společností, včetně firem specializujících se na herní oblast, vizuální výpočetní techniku či mobilní software. Naposledy pak na počátku tohoto týdne Intel oznámil, že koupí od společnosti Texas Instruments divizi, která vyrábí čipy pro kabelové modemy.

Intel ve druhém čtvrtletí vytvořil čistý zisk 2,89 miliardy dolarů (55,8 miliardy korun), zatímco o rok dříve měl ztrátu 398 milionů dolarů. Zisk Intelu za minulý kvartál byl nejvyšší za poslední desetiletí.