Prodat královniny labutě, nechat poslance pracovat zadarmo, přinutit vězně vyrábět levnou elektřinu na šlapadlech - to jsou některé z tisíců návrhů, které dostává britská vláda jako odpověď na výzvu, aby svými nápady přispěla k úsporám veřejných financí. Ministr financí George Osborne řekl, že všechny budou seriózně posouzeny, oznamuje agentura AP.

Britská vláda teď sestavuje pětiletý úsporný plán, s jehož pomocí chce ročně uspořit 30 miliard liber (900 miliard korun).O přispění požádala i veřejnost a už přes internet dostala přes 45.000 návrhů.

Královno, prodej labutě na maso

Mezi nejkurióznější patří nápady jak využít víc než 100.000 vězňů. Někteří navrhují, aby vězni vyvařovali ve veřejných nemocnicích nebo ve vládou spravovaných útulcích pro staré lidi. Potrhlejší je návrh, aby byla ve vězeňských tělocvičnách nainstalována šlapadla nebo vesla, s jejichž pomocí by vězni vyráběli proud pro státní energetickou síť.

Padl i návrh, aby byly na střechách veřejných budov včetně parlamentu zřízeny zelinářské zahrady, úroda z nich se prodávala a peníze šly na erár.

Jeden poddaný Jejího Veličenstva navrhuje, aby královna prodala své labutě na maso. Podle tradice, o níž je první zpráva už z roku 1186, totiž labutě na všech britských řekách patří panovníkovi.

Osborne v červnu oznámil, že podpora monarchie z veřejných financí bude na jeden rok zmražena. Někteří daňoví poplatníci s tím ale nesouhlasí a navrhují, aby královna odstoupila, nebo drasticky snížila počet členů své rodiny, kteří dostávají peníze z veřejných fondů. "Francouzi nemají monarchii už přes 200 let, a do Versailles se přitom turisti hrnou pořád," napsal autor jednoho návrhu.

Jiní navrhují, aby měla Británie v zámoří společná velvyslanectví se spojeneckými zeměmi, a desítky lidí navrhly, aby Británie zastavila finanční pomoc chudým zemím.

Škrty v rozpočtu mají být oznámeny v říjnu. Britský rozpočtový schodek dosahuje 10,4 procenta hodnoty hrubého domácího produktu.