Japonská Mazda předpokládá, že bude muset kvůli problémům s posilovači řízení vyzvat k prohlídce přes půl milionu vozů. Firma se dohodla s místními úřady na svolání 215.000 aut v USA a 10.000 vozů v Číně.

Tiskový mluvčí automobilky ve čtvrtek dodal, že firma rozšíří akci o velké exportní trhy v Austrálii a Evropě. V ČR se výzva k bezplatné návštěvě servisu dotkne 172 vozů.

Výzva se vztahuje na vozy Axela a Premacy, které na některých trzích jezdí pod označením Mazda3 a Mazda5. Byly vyrobeny v Japonsku mezi 2. dubnem 2007 a 30. listopadem 2008 . Hrozí u nich náhlý výpadek posilovače řízení kvůli zanesení elektrické olejové pumpy a zvyšuje se tak riziko havárie. Auto je tak řiditelné, ale obtížněji. Podnik odhaduje, že stahování se bude týkat celkem 514.000 aut.

Kvůli vadě v USA vznikly 3 nehody

Mluvčí uvedl, že v souvislosti s tímto defektem se evidují ve Spojených státech tři nehody, avšak bez zranění či ztrát na životech. Loni Mazda odstraňovala tento problém na japonském trhu.

V celé Evropě, čili včetně ČR, Mazda nabídne zákazníkům tzv. speciální servisní akci, která nemá statut svolávací akce a je na dobrovolné bázi ze strany importéra. Akce se týká první generace vozu Mazda3 s dieselovým motorem 1,6 MZ-CD nebo benzinovým motorem 2,0 MZR. Dále pak Mazdy5 s benzinovými motory o objemu 1,8 a 2,0 l. V ČR se oprava týká 56 vozů Mazda3 a 116 vozů Mazda5.

"Zákazníci, kteří zmíněnými vozy jezdí, budou od začátku října informováni přímo společností Mazda a budou požádáni, aby kontaktovali autorizovaný servis značky. Oprava proběhne zdarma a podle typu vozu bude trvat 90 až 110 minut," řekla ČTK mluvčí českého zastoupení Markéta Kuklová.

Akcie na tokijské burze na zprávu automobilky téměř nereagovaly. Emise Mazdy dnes posílila o 1,6 procenta na 197 jenů, zatímco index firem vyrábějících dopravní zařízení stoupl o 0,9 procenta.

Potíže s nucenými opravami aut měla nedávno i japonská Toyota, která od konce minulého roku svolává k prohlídce přes deset milionů aut. Hlasitou kritiku ve Spojených státech sklidila kvůli potížím s neovladatelným zrychlováním svých vozů. Toyota kvůli těmto defektům v dubnu souhlasila se zaplacením rekordní pokuty 16,4 milionu dolarů (asi 317 milionů Kč), kterou firmě kvůli údajnému zatajování problémů s vadnými plynovými pedály vyměřily úřady ve Spojených státech. Odmítla však obvinění americké vlády, že porušila zákon.