Deficit státního rozpočtu Maďarska za leden až červenec stoupl na 997,5 miliardy forintů (89,3 miliardy Kč), a dosáhl tak 114,6 procenta cíle pro letošní rok. Vláda naplánovala pro letošní rok deficit 870 miliard forintů. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo maďarské ministerstvo hospodářství.

Za sedm měsíců loňského roku schodek rozpočtu bez zahrnutí místních samospráv činil 815 miliard forintů. Maďarsku se však daří pozvolna schodek snižovat. V samotném červenci státní rozpočet vykázal dokonce přebytek 36,1 miliardy.

Tajemník ministerstva Ferenc Bathó dodal, že vláda dodrží letošní naplánovaných schodek, který má činit 3,8 procenta hrubého domácího produktu. Vláda letošní strop deficitu stanovila po dohodě se zahraničními věřiteli. "Vláda se zaměřuje na dosažení celoročního deficitu 3,8 procenta HPD a chce ho dosáhnout za všech okolností," uvedl Bathó na tiskové konferenci. Ve splnění tohoto cíle věří i analytici, kteří upozorňují, že rozpočtové příjmy bývají zpravidla vyšší ke konci roku, kdy do státní poklady plyne více daní.

Maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných a sezonně neupravených údajů zrychlila růst na jedno procento, což je desetkrát rychlejší tempo než v prvním čtvrtletí. Proti předchozím třem měsícům ale ekonomika nerostla. Maďarská vláda očekává, že ekonomika letos vykáže růst o 0,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru