Predátor, Terminátor, Rocky, Rambo, Kyborg, Krvavý sport, TimeCop. Zlatá osmdesátá jsou zpátky - alespoň zdánlivě. Na plátna kin se vracejí hvězdy akčních filmů, které do kin táhly davy lidí před více než dvěma dekádami. A úspěch slaví stejně jako před lety.

Z "posledních akčních hrdinů" nechybí v současných kinech prakticky nikdo, ač všichni překročili padesátku či dokonce už dávno oslavili šedesát. Své nové filmy v posledních letech představili i ti, kteří se na dlouhá léta odmlčeli - Jean-Claude Van Damme nejdřív slavil úspěch s biograficky laděným dramatem JCVD a nyní chystá hned dva nové díly svého Univerzálního vojáka.

Mickey Rourke si po letech, kdy ho alkoholové excesy dostaly na samé hollywoodské dno, za překvapivě autentické ztělesnění stárnoucího wrestlera ve stejnojmenném filmu Darrena Aronofského loni odnesl dokonce Oscara.

Nejaktivnější z někdejších hollywoodských akčních hvězd je však jednoznačně Sylvester Stallone - ten v posledních letech znovuoživil svého boxera Rockyho a napřesrok chystá i v pořadí už pátý díl dobrodružství Johna Ramba.

A ačkoliv se tyto akční comebacky málokdy setkají s pochopením odborné kritiky, diváci se do kin jen hrnou - a producenti si mnou ruce. Zatím poslední, čtvrtý díl Ramba vydělal předloni 113 milionů dolarů, Rocky Balboa o dva roky dříve dokonce bezmála čtvrt miliardy.

Letos se čtyřiašedesátiletý Stallone postaral o vůbec nejočekávanější letní kinohit sezony. Projekt Expendables: Postradatelní vrací na plátno téměř kompletní partičku akčních "drsňáků" let osmdesátých - od Mickeyho Rourka přes Bruce Willise až po asijskou hvězdu Jeta-Li. Jako třešnička na dortu pak na marketing filmu Postradatelní zapůsobilo sdělení, že na osobitém Stalloneho "třídním srazu" nebude chybět ani legendární svalovec Arnold "Arnie" Schwarzenegger.

Ten se k nadšení svých příznivců nechal režisérem a někdejším hereckým kolegou Stallonem přesvědčit, na chvíli opustil křeslo kalifornského guvernéra a vrátil se před kameru s obvyklým úsměvem i tvrdým rakouským přízvukem.

Kritici si samozřejmě zoufají. Přesto jsou Postradatelní spolehlivou zárukou zisků. Během prvního víkendu v amerických kinech vynesli na tržbách přes 35 milionů dolarů a po celé Severní Americe ovládli žebříčky návštěvnosti kin. Teď míří i do Česka. Zájem o ně je i tady nepochybně zaručen.

Související