Česká republika jde dobrovolně na maximum stanovené směrnicí Evropské unie, říká o vládou schválené novele zákona o pobytu cizinců ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Podle něj se v ČR v této oblasti stále posiluje restrikce, chybí však výhled, jak by migrace do České republiky měla fungovat. Rozumek také kritizuje, že vláda schvaluje pokračující praxi, podle které mohou být v detenci drženy i nezletilé děti. Je to špatně, říká Rozumek.

HN: Je něco, co vám na novele zákona o pobytu cizinců vadí?

Nelíbí se nám transpozice návratové směrnice, která upravuje, jakým způsobem by se měli vyhošťovat cizinci, kteří jsou v Česku. Prodloužení lhůt detence je podle nás nepřiměřené. Stačí, když se člověk kvůli frontám na policii pár dní ocitne bez platného víza a je až na jeden a půl roku zadržen a pak vyhoštěn. Dále má pokračovat také praxe, kdy mohou být v detenci drženy i nezletilé děti. I když tam je lhůta zkrácena na tři měsíce, stejně je to špatně.

HN: Návraty jsou ale v zákoně nově upraveny tak, jak to vyplývá z předpisů Evropské unie. Funguje to tedy v celé unii špatně?

Česko jde dobrovolně nad rámec povinností, tedy na maximum stanovené směrnicí Evropské unie. Pořád se tu posiluje restrikce, ale chybí integrační opatření a výhled, jak by migrace do České republiky měla fungovat. V řadě jiných evropských zemí nejsou zákony tak přísné.

HN: Schvalování zákona zdržel také spor mezi ministerstvy vnitra a spravedlnosti o to, jestli má mít přednost azylové řízení nebo vydávání cizinců do země původu. O co šlo?

Ministerstvo spravedlnosti pořád tvrdilo, že není třeba čekat na ukončení azylového řízení. Přitom může jít o případy, kdy například Běloruský režim žádá o vydání opozičního politika na základě smyšleného trestného činu. Pokud by k vydání došlo, ten člověk to může odnést.

HN: Co si myslíte o zavedení modrých karet?

Myslím si , že modré karty jsou pro nás nadbytečné. Mohli bychom dobře používat ty naše zelené. U nich se nám nelíbí omezení na velmi malý počet zemí.

HN: Nepomohou ale modré karty přivést vzdělané cizince právě z těch ostatních zemí?

Kdo by za stávajících podmínek šel do České republiky? Máme velmi malý potenciál kvůli jazykové bariéře i platovým a pobytovým podmínkám. O nejlepší mozky se vede dlouhodobě velký boj.

HN: Jak se díváte na kroky, které mají vést ke zpřísnění agenturního zaměstnávání cizinců, hlavně na straně firem a agentur?

Podporuji omezení agenturního zaměstnávání. Byl bych i pro úplný zákaz agenturního zaměstnávání cizinců, jak to platí například v Německu. Ale dnes už to podle mě není ten nejpalčivější problém. Cizinci poslední dobou volí spíš pobyt na živnostenské listy nebo tu fungují jako členové družstev a s.r.o.

Určitě je potřeba si došlápnout hlavně na ty, co cizince vykořisťují. Ti jsou ale tak vynalézaví, že si zase nejspíš najdou skuliny a způsob, jak v tom pokračovat. To ale neznamená, že se proti nim nemá zasahovat. Začátek je ale už v té zemi, odkud lidé přicházejí. Pokud nemohou přímo získat vízum, už tam se navážou na divnou firmu, která je pak přeprodává dál.