Nová slovenská vláda premiérky Ivety Radičové podle dnešního rakouského deníku Der Standard "překvapivě rychle zklamala naděje" s ní spojované. Svým odmítnutím finančního balíčku na pomoc zadluženému Řecku poškodila nejen důvěru Bruselu, ale i "přátel" a sousedů, napsal list. Svůj komentář opatřil titulkem "Slovensko v soumraku".

"Nová pravicově liberální či umírněně konzervativní slovenská vláda Ivety Radičové překvapivě rychle zklamala naděje s ní spojované. Po odchodu nacionalistické a populistické Ficovy vlády se nejen v sousedství, ale i v Bruselu očekával spojenecký a hospodářsky předvídatelný kurz, spojený s konkrétními opatřeními proti bující korupci," napsal deník.

Slovenskou koalici tvoří čtyři strany - křesťanskodemokratická SDKU-DS premiérky Radičové a Křesťanskodemokratické hnutí, Most-Híd a nová strana Svoboda a solidarita. Podle deníku bylo od počátku zjevné, že tento kabinet stojí na vratkých nohách. Der Standard uvedl, že ohlášené zásadní změny může vláda s podporou 79 ze 150 poslanců v parlamentu uskutečnit jen v některých oblastech - třeba ve zlepšení vztahů s Maďarskem.

 

Slovenský podíl na řeckém balíčku měl představovat asi procento z 80 miliard, tedy asi 800 milionů. Ze společné unijní pokladny ale Slovensko peníze před svým přistoupením k EU i po něm čerpalo a jako čistý příjemce v roce 2008 dostalo 725 milionů eur, uvedl list. Podle něj s ohledem "na dědictví skandalózní Mečiarovy vlády" slovenská cesta do unie nebyla vůbec nesporná.

Nyní se nedá vyloučit, že by se země nemohla dostat "v případě vnitropolitických turbulencí" případně samo do nouze. Podle listu si Slovensko zahrává s ohněm. Po jeho odmítnutí finančního balíčku "každý pozorovatel ví, jak křehká je solidarita s Řeckem" a jak rychle mohou slovenský příklad následovat z vnitropolitických důvodů další státy.

"Celá záležitost se jeví jako bouře ve sklenici vody. V mezinárodní politice se počítá každopádně princip vzájemného slova. Vláda Radičové se může krátkodobě těšit z populistické obliby; svým chováním poškodila ale důvěru u přátel, nejen v Bruselu," uzavřel Der Standard.

List zveřejnil svůj komentář i na internetu. V diskusi pod ním se ale většina čtenářů kloní na stranu Slovenska a jeho odmítnutí pomoci Řecku hájí. Ptají se, proč by chudší země měla podporovat bohatší stát. "Co bychom řekli my Rakušané, kdybychom museli najednou Německu převést 800 milionů eur, protože jsou neschopní řídit vlastní zemi? Solidarita sem, solidarita tam...," napsal jeden z diskutujících.

EK: Řecko dostane další část finanční pomoci, navzdory Slovensku

Země eurozóny uvolní další část finanční pomoci pro silně zadlužené Řecko. Devět miliard eur (zhruba 225 miliard korun) by Řekové měli získat v září a nic na tom nezmění ani nedávný slovenský nesouhlas s finanční pomocí. Novináře o tom ve čtvrtek informovala Evropská komise.

"Komise se domnívá, že vesměs pozitivní hodnocení podmínek uvalených na Řecko otevírá cestu pro další část půjček," uvedla komise v tiskovém prohlášení. Z devíti miliard eur členské státy EU platící evropskou jednotnou měnou přispějí 6,5 miliardami a dalších 2,5 miliardy Řecku půjčí Mezinárodní měnový fond (MMF).

S poskytnutím druhé části půjčky, tedy devíti miliard eur, musí ještě 7. září vyslovit souhlas ministři financí eurozóny.

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru