Pokud se americkému prezidentovi Baracku Obamovi podaří protlačit daňovou reformu Kongresem, budou bohatí Američané v roce 2011 platit vyšší daně. Ve své analýze o tom píše server CNN Money.

"Bílý dům určil, že bohatí jsou ti, kteří berou přes 250 000 dolarů. Za tuto částku se ale žije úplně jinak v různých místech USA", komentuje CNN Money a dokládá to přiloženou mapkou.

Podle ní jsou například náklady na život v New Yorku více než dvojnásobné oproti nákladům na život ve městečku Missoula v Montaně. Mapka ilustruje známý fakt, že nadprůměrné ceny platí lidé na východním i západním pobřeží USA, ve vnitrozemí je levněji. Existují však i dražší vnitrozemské výjimky, jako třeba Denver v Coloradu.

"Kolik potřebujete vydělávat ročně, abyste se cítili bohatí?" ptá se Američanů anketa na serveru, kde již hlasovalo přes 36 tisíc čtenářů.

Šestnáct procent respondentů by se spokojilo jen se 100 000 dolary ročně. Většina čtenářů si však představuje částku vyšší. 250 000 dolarů za rok by k pocitu bohatství stačilo 29 procentům čtenářů. Naprosto stejné procento, tedy 29, by ale potřebovalo 500 000 ročně. Zbývajících 26 procent náročných čtenářů, kteří se jako boháči necítí, dokud si nevydělají rovný milion dolarů ročně.

Obama bohatým vezme víc

Podle návrhu by se Američanům, jejichž roční hrubá mzda přesáhne 200 000 dolarů (nebo manželé podávající společné daňové přiznání s hrubým příjmem přes 250 000 dolarů), měla příští rok posunout dań z příjmů ze současné úrovně 33  procent (resp. 35 procent) na 36 procent (resp. 39,6 procent).

Ne všichni ale budou platit více. Jako příklad uvádí server člověka, jehož základ daně je 210 000 dolarů. V současnosti zaplatí 54 tisíc dolarů na daních za předpokladu běžných odpočtů. Po přechodu na nové sazby však v roce 2011 po změnách zaplatí daň o 488 dolarů menší. Zlomovou částku daňového základu, od které budou Američané platit víc, spočítal server na přibližně 240 tisíc dolarů.

Dańový základ mírně vyšší, pak znamená zvýšení daní v řádu několika stovek. Například osoba se základem daně 250 000 dolarů by měla zaplatit podle nového systému o 295 dolarů více, než letos, spočítalo CNN. Člověk s daňovým základem 500 000 dolarů ale po změně zaplatí už výrazně více. Na daních by do kapsy "strýčka Sama" odvedl o 9 492 dolarů více. A lidé s několikamilionovým základem by mohli odvést na daních o statisíce dolarů víc.

Bohatým pomůžou účetní

Pod článkem probíhá zajímavá diskuze napojená na Facebook, kde zaznívají protichůdné názory. Jeden ze čtenářů tvrdí, že zvýšená daň pro něj bude znamenat sníženou motivaci pracovat tvrdě a přes čas. Jiná čtenářka zase pochybuje o tom, že bohaté změna nějak postihne, protože si mohou dovolit tým účetních, který jim pomůže.

Další čtenář připomíná, že podle údajů ze sčítání lidu je medián příjmů domácnosti v New Yorku (všech čtvrtí) 55 000 dolarů ročně.

 "Kdybyste opravdu potřebovali k životu 250 000 dolarů ročně, lidé by se houfně stěhovali pryč. Většina lidí nepotřebuje k životu luxus jako ze seriálu "Sex ve městě".

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru