Letos v květnu mu bylo osmdesát let. Přesto má tvůrčí energie zjevně více než kdykoliv předtím. Pouhý rok po triumfu filmu Grand Torino má herec, režisér a scenárista Clint Eastwood pro své fanoušky i kritiku připraven nový film.

Drama Hereafter, které samotný Eastwood popisuje coby "mysteriózní thriller odehrávající se v několika časových i dějových liniích", uvede jeden z nejuznávanějších filmařů současnosti ve světové premiéře na nadcházejícím Mezinárodním filmovém festivalu v New Yorku. Jeho letošní 48. ročník se koná na přelomu září a října.

Eastwood, jenž proslul hlavně oscarovým dramatem Million Dollar Baby, válečným "dvoufilmem" Dopisy z Iwo Jimy a Vlajky našich otců a dobovým thrillerem s Angelinou Jolie Changeling - Výměna, obsadil do svého nejnovějšího filmu Matta Damona a Bryce Dallas Howardovou.

Příběh mysteriózního thrilleru, který má být filmovou událostí roku, se podle informací organizátorů newyorského festivalu točí kolem dělníka, novinářky a studentky, kteří se ocitnou na prahu smrti, což vyvolá sled několika nevysvětlitelných a záhadných událostí. Eastwoodovo drama by přehlídku, pořádanou každoročně newyorským Lincolnovým střediskem, mělo uzavírat.

Godard, Fincher a Facebook

Kromě netrpělivě očekávané Eastwoodovy novinky nabídne MFF v New Yorku i celou řadu dalších hvězdně obsazených filmových titulů.

Největší pozornost budí zatím poslední role oscarové Helen Mirrenové v netradiční adaptaci shakespearovské Bouře a drama Život online o zakladateli úspěšné sociální sítě Facebook od proslulého amerického režiséra Davida Finchera. Tvůrce dnes již kultovních filmů Klub rváčů a Se7en se na Zuckebergův příběh údajně chystal několik let.

Fincherově filmu bude patřit slavnostní zahajovací večer letošního festivalu. Snímek sleduje cestu Marka Zuckerberga, jehož úspěch globálně populární sociální sítě Facebook katapultoval z vysokoškolské koleje přímo mezi nejmocnější mediální magnáty.

Na festivalu v New Yorku se bude na podzim promítat i řada klubových a nízkorozpočtových filmů evropské i asijské produkce.

K nejžádanějším patří už nyní filmy Socialismus veterána francouzského filmu Jeana-Luca Godarda, více než pětihodinové historické drama Carlos francouzského režiséra Oliviera Assayase nebo thajská komedie Strýček Búnmí, která byla překvapivě oceněna letošní hlavní Zlatou palmou na festivalu v Cannes.