Systém rozšiřuje zabezpečení internetbankingu o monitorování nebezpečných webových serverů, blokuje podvodné emaily a identifikuje nebezpečné viry v počítači klienta.

Spořitelna přitom právě v těchto dnech musí řešit problémy s takzvaným skimmingem, tedy kopírováním údajů z platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují na bankomaty peněžních ústavů. Podle Kláry Pačesové z tiskového centra ČS odhalila spořitelna dva případy skimmingu na bankomatech v Břeclavi a Českých Budějovicích, které se staly letos v červenci.

Padělané karty pachatelé použili minulý týden v Jižní Americe a Jihovýchodní Asii. ČS kvůli tomu preventivně zablokovala zhruba 200 platebních karet. Spořitelna podle Pačesové uhradí klientům veškeré náklady spojené s případným zneužitím a blokací karty.

Nový bezpečnostní systém od společnosti RSA Security aktivně vyhledává nebezpečné webové servery, které monitoruje a informace o nich pak odesílá do celosvětových databází. Program také sleduje podvodné emaily (takzvaný phishing) a po jejich identifikaci je zasílá do databází poskytovatelům emailových schránek. "Dochází tak k eliminaci doručení phishingových zpráv klientům banky," uvedla ČS v tiskové zprávě.

Systém RSA se také zaměřuje na boj proti počítačovým virům, ke kterým se řadí trojské koně. Ty program dokáže v počítači klienta rozpoznat ještě dříve, než si jich sám klient všimne. Pracovníci České spořitelny pak kontaktují klienta a poradí mu, jak postupovat při odstranění viru.

Banka zároveň upozornila, že při prevenci před útoky hackerů je důležitá i aktivita samotného klienta. Lidé by se neměli do internetového bankovnictví přihlašovat z neznámých nebo veřejně dostupných počítačů a stahovat do svého počítače soubory z neznámých zdrojů. "Zároveň je důležité, aby si pečlivě chránili přihlašovací údaje a věnovali dostatečnou pozornost aktuálnímu antivirovému nastavení ve svém počítači,“ uvedl ředitel přímého bankovnictví ČS David Lorenc.