Největší americká automobilka General Motors hodlá společně s čínským partnerem SAIC Motor vyvíjet motory a převodovky pro malé modely s nízkou spotřebou. Oznámily to ve středu firmy. Ohlášená spolupráce pomůže GM uspokojit poptávku po malých městských automobilech a snížit náklady na vývoj úsporných technologií pro americký trh, kde bude muset do roku 2016 splnit přísnější normy pro spotřebu pohonných hmot.

Automobilka GM provozuje v Číně se SAIC společný podnik Shanghai GM, ve kterém má čínský partner od loňského prosince mírnou většinu. Firmy se koncem loňského roku rovněž dohodly, že vytvoří společný podnik pro výrobu a prodej automobilů v Indii.

GM zhruba před rokem opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem "nové GM" je americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

SAIC Motor je největší automobilkou v Číně. Firma podobně jako její čínští konkurenti doufá, že se po úspěchu na domácím trhu prosadí také globálně. Čína loni díky silnému růstu prodeje vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa.

Automobilka GM nyní připravuje primární emisi svých akcií (IPO). Ta by podle odborníků mohla být příležitostí k prohloubení vztahů mezi GM a SAIC. "Partnerství GM a SAIC je nejúspěšnějším v čínském automobilovém průmyslu. Existuje velká šance, že SAIC získá podíl v GM a posune vzájemnou spolupráci na novou úroveň," uvedl analytik Šeng Jie ze společnosti Ipsos.

Společnost SAIC se k možné koupi podílu v GM prozatím odmítla vyjádřit. "Nemůžeme komentovat, zda se zúčastníme primární emise akcií GM, dokud si neprostudujeme její podrobnosti," uvedl předseda čínské společnosti Chu Mao-jüan. Automobilka GM již podle zdrojů agentury Reuters dokumentaci k IPO dokončila, úřadům by ji mohla předložit ještě dnes.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru