Příklady změn ve výjimkách

Konec v lednu 2011

Firmy zaměstnávající postižené - zruší se sleva na danive výši 50 % u firmy, kde více je převážná většina zaměstnanců tělesně postižených

Pojistka místo platu - životní pojištění stát podporuje úlevami na dani a odvodech, aby podpořil spoření na stáří. Úspory lze přitom vybrat dříve.

Náhrady státní správy - paušální částky na dopravu, bydlení, stravování atd. jsou nezdaněné


Předpokládaný konec od roku 2012

Stravenky, režijky - budou zdaněné jako mzda

Úroky z hypoték - zaplacené úroky lze nyní odečíst od daňového základu

Zdroj: MfD

Zdanění stravenek, zrušení daňového zvýhodnění hypoték či vyšší zdanění pojišťoven a odstranění dalších kontroverzních daňových výjimek se nebude týkat roku 2011. Podle MF Dnes ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) do vlády předloží návrhy spíše se snadno prosaditelnými škrty. Vyšší dani tak zatím uniknou bohatí i lidé s hypotékou.

"Z návrhu novely zákona o dani z příjmu jsem odstranil nebo jsem si do ní nedovolil dát celou řadu kontroverzních věcí, které by mohly ohrozit jeho schválení," řekl deníku Kalousek. Domnívá se, že v dohledné době lze udělat jen drobné změny zákonů.

Zásadní reformu daňového systému představí na jaře, platit by měla nejdříve od roku 2012. "Nebudu teď rozebírat rušení výjimek a další změny, tím bych nový zákon zabil ještě dřív, než ho předložím," řekl ministr financí.

Kromě lidí s hypotékou tak zatím mají štěstí i lidé s největšími příjmy, neboť koalice se ještě nedokázala dohodnout, jak zvýšit daně lidem s příjmem nad 142.000 korun hrubého, aby platili přinejmenším stejné procento jako ti, kteří berou méně. Kalousek se změnu zdanění bohatých chystá navrhnout v rámci nového zákona o dani z příjmu nejpozději začátkem března.

V klidu prý mohou být i majitelé společností s ručením omezeným, kteří dosud díky díře v zákoně mohou šetřit na daních a stát tím přichází o miliardy.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru