Průměrná úroková sazba v červenci poskytnutých úvěrů bez ohledu na fixaci klesla o 8 bazických bodů na 4,84 procenta. Pokles nebyl tak výrazný jako v předchozích dvou měsících, ale i tak mohou mít klienti další důvod k radosti. Oproti loňskému červenci sazby „spadly“ již o 82 bazických bodů. Vyplývá to z nejnovějších dat Hypoindex serveru Fincentrum.

„Pokles sazeb byl v červenci způsoben snížením sazeb tříletých a pětiletých fixací, které v tomto měsíci tvořily přibližně 85 % všech poskytnutých hypoték,“ komentuje aktuální vývoj Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

"I přes další pokles úrokových sazeb v červenci počet nově uzavřených hypoték klesl o více než tisícovku, objem pak dokonce spadl pod 6,5 miliardy korun," upozorňuje Hypoindex.

Banky v uplynulém měsíci poskytly celkem 3797 hypoték v objemu 6,439 miliardy korun. Průměrná částka v červenci poskytnutého hypotečního úvěru činila 1,7 Kč. Oproti stejnému období loňského roku si banky polepšily v počtu poskytnutých úvěrů o 4,3 procenta a v objemu dokonce o 7 procent.

Tříletá fixace poprvé vede

Podle Fincentra poprvé v historii banky v červenci poskytly největší objem hypotečních úvěrů nikoliv s fixací na 5 let, ale s pevnou úrokovou sazbou na 3 roky. "I když dalo hypotéce s pětiletou fixací přednost 1699 klientů a tříletou fixaci zvolilo jen 1536 klientů, v důsledku rozdílných výší úvěrů zvítězily historicky poprvé v objemu hypotéky s tříletou fixací," uvedl server.

„Postupně se začínají sbližovat průměrné výše hypotečních úvěru u jednotlivých fixací. Zatímco na počátku roku platilo pravidlo, že vyšší hypotéky byly spíše pořizovány s kratšími fixacemi, v současnosti dochází ke snížení rozdílů,“ uvedl Rajdl.

Podobně jako v předchozích měsících zlevňovaly hypotéky s fixovanou úrokovou sazbou ve všech variantách. Variabilní hypotéky.naopak v meziměsíčním porovnání podražily ze 3,78 procenta na 3,88 %.

Přednost hypotéce s variabilní úrokovou sazbou dalo v červenci 191 klientů, přičemž téměř třetina z nich tento úvěr využilo na jiné účely, než výstavbu případně koupi nemovitosti. "Značí to, že hypotéky s variabilní úrokovou sazbou - více než které jiné - lidé používají na refinancování stávajících úvěrů," dodal server.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru