Slavný cyklista Lance Armstrong, kterého kvůli údajnému dopingu vyšetřují americké federální úřady, se dočkal zastání od prezidenta Mezinárodní cyklistické unie. Pat McQuaid se pozastavil nad tím, zda jsou k dispozici nové důkazy, nebo se sedminásobnému vítězi Tour de France chce jen někdo pomstít.

Nové důkazy, nebo msta?

"Když se podíváte, jak to celé začalo, tak se musíte ptát, jestli se opravdu objevily nové důkazy, nebo jde jen o vendetu," řekl McQuaid agentuře AP během návštěvy olympijských her mládeže v Singapuru. "Proto je nešťastné, že to někteří lidé neřešili jinak a hned všechno zveřejnili. Teď kvůli tomu vyšetřování probíhá před lidmi v pomyslné aréně a to nebylo nutné," dodal.

McQuaid se také podivil nad tím, že úřady ani Interpol dosud nechtěly od UCI žádné informace. Vyšetřovatelé zatím kontaktovali jen sponzory a bývalé Armstrongovy stájové kolegy.

Osmatřicetiletý Armstrong čelí obviněním z dopingu prakticky po celou dobu kariéry. Poslední vyšetřování začalo poté, co ho obvinil bývalý kolega ze stáje US Postal Floyd Landis, který kvůli užívání zakázaných látek přišel o triumf na Tour de France v roce 2006.

McQuaid: Jsem v klidu

Landis také obvinil UCI, že se její bývalý prezident Hein Verbruggen v roce 2002 nechal Armstrongem uplatit a zamlčel jeho pozitivní test na EPO ze závodu Kolem Švýcarska. Ale americký cyklista závod vyhrál o rok dřív, ve zmíněném roce na startu chyběl.

McQuaid, který vede UCI od roku 2005, obvinění odmítl. "Znám fakta o boji s dopingem v té době a jsem v klidu," prohlásil. "Už v té době jsme dělali víc testů než kdokoliv jiný. Jestli se někomu podařilo něco zamaskovat, tak překonali systém vypracovaný nejen námi, ale i vědci a WADA (Mezinárodní antidopingové agentury)," dodal.

Související