Penzisté jsou spolu s učiteli jedinou velkou skupinou obyvatel, které se příští rok prakticky nedotkne tvrdé šetření, které českým veřejným financím naordinoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Průměrný starobní důchod by totiž měl od ledna vzrůst o 371 korun na 10.494 Kč, tedy o 3,66 procenta, uvedlo v úterý ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Podle návrhu by se měla procentní výměra každého důchodu zvýšit o 3,9 procenta a základní výměr by měl vzrůst o 60 korun na 2230 Kč.

Od ledna 2011 se podle návrhu také mají zvýšit o 3,9 procenta příplatky k důchodu, například za křivdy způsobené komunistickým režimem či za účast v boji za vznik a osvobození Československa.

"Návrh nařízení o zvýšení důchodů od ledna příštího roku předložím vládě počátkem září, kabinet o něm rozhodne do 30. září," uvedl k tomu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Jde o první zvýšení po dvou letech. Naposledy se důchody valorizovaly v lednu 2009. Výdaje státního rozpočtu na tuto valorizaci budou v roce 2011 u důchodů vyplácených Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) činit 12,41 miliardy korun.

V EU pracuje více šedesátníků, práce pro mladé chybí

I když se důchody zřejmě čeká valorizace, podle statistik ČSSZ na průměrnou penzi nedosáhne zdaleka každý. Ke konci minulého roku pobíralo deset procent seniorů důchod dosahující maximální výše 7769 korun, polovina důchodů potom byla nižších nebo rovných 9929 korunám.

Na druhou stranu Český statistický úřad (ČSÚ) ve studii Zaměstnanost osob předdůchodového a důchodového věku vyvrací zažitý stereotyp, že si lidé ve vyspělé západoevropské zemi užívají svůj zasloužený důchod, zatímco jejich vrstevníci v Česku si musí přivydělávat. Česi totiž zatím stále přestávají pracovat dříve, než je průměr EU. Na konci roku 2009 v ČR bylo zaměstnancýh 25 procent osob ve skupině 60-64 let, zatímco průměr EU přesahoval 30 procent. 

Ještě větší rozdíl byl u žen. Míra zaměstnanosti opět u skupiny 60-64 let činila v ČR 14,6 procenta, zatímco průměr EU dosahoval 22,5 procenta

Ve hře je přitom i další zvyšování věku pro odchod do důchodu. Evropská komise totiž zveřejnila v červenci zprávu, která navrhuje, že by Evropané měli v budoucnu odcházet do důchodu až v 70 letech.

Pokud členské státy chtějí udržet stabilitu penzijních systémů, pak v roce 2040 by se věk pro odchod do důchodu měl zvýšit na 67 let a v roce 2060 dokonce na 70 let, tvrdí komise.

Přitom takové úvahy někdy vzbuzují mezinegerační napětí, protože naopak chybějí pracovní místa pro mladé. Podle čerstvé studie Mezinárodní organizace práce (ILO) je nezaměstnanost u lidí ve věku 15 až 24 let v EU největší od konce druhé světové války.