Sotva dozněla nedělní noční bouřka nad středními Čechami, meteorologové varují před intenzivními srážkami na Moravě a ve Slezsku. Konkrétně pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj platí od pondělního poledne do půlnoci výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle předpovědi by ve vyjmenovaných krajích mohlo spadnout až 30 milimetrů srážek za hodinu. Silné bouřky bude navíc doprovázet krupobití a nárazy větru. 

"Přívalový déšť může vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst nebo sklepů," upozorňují meteorologové na svém webu.

Bouřky by již neměly dosahovat podobné intenzity jako v neděli v Praze, řekl serveru iHNed.cz Štefan Hanžák z ČHMÚ. V metropoli padaly kroupy velikosti golfových míčků, několik lidí zranily a způsobily škody na majetku.

Počasí ve východní části Česka nyní ovlivňuje zvlněná studená fronta nad Slovenskem. Tam si víkendové záplavy vyžádaly nejméně jednu oběť, další dva lidé jsou stále nezvěstní.

Povodně na severu Čech ustupují

Pršet bude znovu i na severu Čech, v Libereckém a Ústeckém kraji, který odklízí následky povodní z předminulého víkendu. Meteorologové ale uklidňují, že žádné dramatické vzestupy hladin již neočekávají. Celkové úhrny srážek by se měly pohybovat do 10 milimetrů.

"Předpokládáme, že budou v povodí Smědé, Kamenice a Lužické Nisy pokračovat všeobecně poklesy hladin, nepřerušené význačnějším kolísáním," informuje ČHMÚ na webové stránce.

Po nedělní bouřce byl na Kamenici v Hřensku a na Mandavě ve Varnsdorfu nárazově dosažen 3. stupeň povodňové aktivity. V pondělí odpoledne evidují vodohospodáři již jen první stupeň na Labi v Děčíně a Ústí nad Labem. Až do konce září bude v regionu mimo provoz železniční trať spojující Liberec a Frýdlant. Liberecký kraj prozatím sečetl škody způsobené bleskovou povodní na více než pět miliard korun.

Že jsou nejsilnější srážky pravděpodobně za námi naznačují i rybáři v jižních Čechách. V pondělí odpoledne sníží odtok z největšího českého rybníka Rožmberk z 25 na šest metrů kubických za sekundu. ČTK to řekl ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda. Po týdnu intenzivního odpouštění se jim podařilo snížit hladinu, jež se po přívalových deštích blížila k bezpečnostnímu přelivu.

Rybník zadržel povodňovou vlnu, díky tomu nemuseli být lidé v obcích pod hrází evakuováni. Hladiny řek teď rychle klesnou, povodňová aktivita platí stále na Lužnici a Nežárce.