Ceny zahraničního obchodu se v červnu meziročně opět zvýšily. Dovozní ceny vzrostly o 4,9 procenta a vývozní stouply o dvě procenta, oznámil v pondělí Český statistický úřad. Proti květnu ceny dováženého zboží stouply o 1,1 procenta, ceny vyvážených výrobků vzrostly o jedno procento.

Největší vliv na vývoj celkového meziročního indexu dovozu mělo zdražení minerálních paliv o 28 procent. Podle statistiků byl růst podpořen také oslabením koruny vůči dolaru. Ceny ostatních surovin stouply o 10,4 procenta, polotovarů o 3,3 procenta, strojů a dopravních prostředků o 2,2 procenta, chemikálií o dvě procenta a ceny potravin se zvýšily meziročně 1,1 procenta. "Z významnějších skupin klesly pouze ceny průmyslového spotřebního zboží o 0,7 procenta," uvedl ČSÚ.

Největší vliv na vývoj vývozních cen měl růst cen ostatních surovin o 34,6 procenta. Zvýšily se i ceny chemikálií o 12,3 procenta, ceny minerálních paliv o 11,7 procenta a polotovarů o 2,9 procenta. Naopak zlevnily stroje a dopravní prostředky o 1,1 procenta, průmyslové spotřební zboží o 0,7 procenta a potraviny o desetinu procenta.

V meziměsíčním srovnání růst dovozních cen v červnu ovlivnilo hlavně zvýšení cen ostatních surovin o 13,1 procenta a cen strojů a dopravních prostředků o jedno procento. O 1,4 procenta bylo při dovozu dražší průmyslové spotřební zboží a o 1,1 procenta polotovary. Zlevnily potraviny, a to o 0,8 procenta, a po osmi měsících růstu klesly také ceny minerálních paliv o 0,6 procenta.

Na meziměsíčním zdražení vyváženého zboží se v červnu nejvíc projevilo zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 0,9 procenta. Z významnějších skupin rostly ceny polotovarů o 1,8 procenta, chemikálií o 1,3 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží o 0,8 procenta. Podle statistiků klesly pouze ceny ostatních surovin, a to o 1,7 procenta.

Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně lehce poklesly na hodnotu 97,2 procenta a sedmý měsíc se držely v negativních hodnotách. Proti květnu se směnné relace mírně zvýšily na 99,9 procenta, přitom setrvaly v negativních hodnotách už osmý měsíc, uvedl ČSÚ.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru