+2,2 %

Ve druhém čtvrtletí rostla německá ekonomika mezikvartálně o 2,2 %.

+0,8 %

Ve druhém čtvrtletí rostla česká ekonomika mezikvartálně o 0,8 %.

 

Pozornost světového byznysu se v Evropě přesunula z Řecka na Německo. Rekordní růst největší evropské ekonomiky ale nebude podle analytiků trvat dlouho.

Kondice německé ekonomiky nyní stojí a padá s poptávkou v Asii, a ta ochabuje. Zpomalení se tak přesune i do Německa a posléze do Česka. Jen se zatím neví, kdy přesně.

Německé HDP rostlo ve druhém čtvrtletí nejrychleji od sjednocení země v roce 1990. Mezikvartálně si německá ekonomika připsala 2,2 procenta a táhla dvě třetiny růstu Evropy a vyrovnala další propady Řecka i potácení Španělska a Portugalska. Česká ekonomika rostla o 0,8 procenta.

"Růst za druhé čtvrtletí je již historický údaj a navíc pouze předběžný. Teď je třeba sledovat aktuální data: slabší růst ve Spojených státech i v Asii," upozorňuje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Varování je to i pro české podniky. Když v Číně nebudou chtít německé stroje, Němci si nekoupí české součástky. Zpomalení Evropě ve druhém pololetí kvůli Asii už předpovídá i Evropská centrální banka. "Rychlé oživení není možné udržet," konstatoval pro list Wall Street Journal šéf německé Hospodářské komory Martin Wansleben. A to se donedávna zdálo, že by to mohlo jít, pomoci měly stovky miliard eur v balíčku na záchranu eurozóny a optimismus budilo i příznivé hodnocení zdraví evropských bank. Podle analytiků by pochmurný výhled mohlo zvrátit pouze to, kdyby Němci místo spoření začali utrácet.

V Česku se zdá být zpomalení zatím vzdálené. Vývoz do Německa podle dopravců v červenci dál rostl a v srpnu jej jako obvykle brzdí dovolené. "Krize ale znemožnila možnost plánování a trh zůstává nestabilní. Dál než na dva tři měsíce dopředu nevidíme," popisuje Jiří Zrůst, šéf jednoho z největších středoevropských dopravců CS Cargo.

Závislost české ekonomiky na té německé je nezpochybnitelná. Německo tvoří třetinu českého exportu. Češi vyvážejí do Německa více zboží než Poláci nebo více než například Slovensko, Maďarsko a Rumunsko dohromady. Kdykoliv roste Německo, následuje růst i v Česku. Stejně to bylo i s nástupem krize. Česká ekonomika se za německou v pádu jen nepatrně zpozdila.

Čeští exportéři tak sledují německou ekonomiku s obavami. "Růst německé ekonomiky je pro nás nutnost," říká podnikatel a šéf asociace exportérů Jiří Grund.

Česko zatím z německého boomu těží. "Rozhodně je to vidět. A to ve všech sektorech. Rostou hlavně dva nejdůležitější exportní obory - automobilový průmysl a elektronika," popisuje Zrůst.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru