Akcie rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank představují pro investory zlatý důl. Alespoň to tvrdí analytici banky JPMorgan, kteří Erste předpověděli zhodnocení akcií až o 70 procent. Odvážná prognóza cílové ceny akcií Erste ve výši 50 eur (zhruba 1240 korun) tak výrazně převýšila odhady konkurenčních finančních domů.

V pátek akcie Erste Bank uzavřely na pražské burze na 724,30 koruny (asi 29 eur). Za šest měsíců by tak cena podle JPMorgan, která pro akcie vydala doporučení koupit, měla stoupnout o 70 procent.

Předchozí předpověď JPMorgan počítala s cílovou cenou 42 eur. Zvýšení ceny zdůvodnila banka tím, že investoři zapomínají kvůli současným obavám na dlouhodobý růstový potenciál akcií Erste. Ty zařadila také mezi doporučené tituly ve střední a východní Evropě.

Většina analitiků je střízlivějších

Ostatní bankovní domy však ve svých předpovědích natolik odvážné nejsou. Většina z nich sice také počítá s růstem ceny akcií Erste, ale jednotlivé hodnoty předpokládané budoucí ceny se výrazně liší.

Rozdílně reagovaly banky úpravou cílových cen i na zveřejnění výsledků Erste Bank za první pololetí, které trh spíše zklamaly. Rakouská banka totiž snížila v prvních šesti měsících čistý zisk meziročně o 4,1 procenta na 471,9 milionu eur (zhruba 11,7 miliardy korun).

Zatímco například Deutsche Bank odpověděla na výsledky Erste snížením cílové ceny z 37 na 36 eur, opačným směrem zamířily předpovědi Goldman Sachs či francouzské Credit Agricole Chevreux.

Cílová cena 46 eur podle Goldman Sachs je druhá nejoptimističtější. Prognóza Chevreux se nachází kdesi uprostřed na úrovni 35 eur.

Naopak nejméně věří titulu Erste švýcarská banka Credit Suisse. Ta dokonce počítá s poklesem ceny akcie na 22,3 eura (asi 553 korun).

Proč takový rozptyl předpovědí?

Za vysokou variabilitou předpovědí pro cenu akcií Erste stojí zejména nejistota ohledně bankovního sektoru. "Bankovní regulace přináší různá rizika a předpověď je ovlivněna tím, s jakými dopady který analytik počítá," řekl HN Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Dalším významným faktorem je podle něj očekávání ekonomického oživení daného regionu. "Má velký vliv, zda analytik ve své projekci počítá s oživením do jednoho nebo třeba pěti let," vysvětluje Hatlapatka.

Zatímco u akcií Erste Bank se názory analytiků rozcházejí, zajedno jsou v případě Komerční banky (KB). Její akcie díky příznivým hospodářským výsledkům za druhé čtvrtletí výrazně posílily a finanční domy jim i nadále předpovídají zhodnocení. Například Deutsche Bank počítá s 28procentním růstem, Goldman Sachs věří ve 14procentní zhodnocení a JPMorgan předpovídá cílovou cenu 4200 korun. Akcie KB včera v Praze uzavřely na 4035 korunách.

"KB je stabilní a představuje proto bezpečnou investici. Naopak u Erste musí investoři podstoupit riziko. Z dlouhodobého hlediska má ale obrovský růstový potenciál," myslí si Hatlapatka.


Cílové ceny pro akcie Erste

(eur za akcii)

50

odhad americké JPMorgan

44

cílová cena podle banky HSBC

35

předpověď CA Chevreux

22,3

Credit Suisse naopak sází na pokles ceny akcií Erste

29

eur, to jest zhruba 717 korun, stojí nyní akcie Erste Group Bank na pražské burzeZLATÝ DŮL AKCIONÁŘŮ?
Většina bank věří v růst ceny akcií Erste Bank. Pouze Credit Suisse jim předpovídá pokles.
FOTO: BLOOMBERG

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru