Německo přijalo s "hlubokou lítostí" rozhodnutí Slovenska neposkytnout půjčku těžce zadluženému Řecku. Kancléřka Angela Merkelová hodlá o tomto problému jednat s předsedkyní slovenské vlády Ivetou Radičovou při její srpnové návštěvě v Berlíně. Napsal to v pátek s odvoláním na německé vládní zdroje list Financial Times Deutschland.

Německu se nelíbí skutečnost, že Bratislava nedodržuje své závazky vůči ostatním státům eurozóny, napsal list. "Každý člen musí vědět, že se může spolehnout na solidaritu ostatních," řekl deníku vládní mluvčí Steffen Seibert. Merkelová se s Radičovou setká při cestě slovenské premiérky do Německa 25. srpna.

Slovenský parlament ve středu sice schválil zapojení do záchranného fondu eurozóny na pomoc zemím v potížích, půjčku Aténám ale odmítl. K tomu, že jí Slovensko poskytne, se zavázala předchozí vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Rozhodnutí Slovenska kritizuje EU

Bratislava měla do Atén poslat 817,85 milionu eur (asi 20,3 miliardy Kč) a tato pomoc měla být součástí mezinárodního záchranného úvěru ve výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Rozhodnutí Bratislavy navíc kritizoval i eurokomisař Olli Rehn. Jde prý o porušení závazku, které narušuje solidaritu v eurozóně. "Je to porušením závazku poskytnout dočasnou a podmíněnou finanční asistenci Řecku, který Slovensko přijalo v euroskupině," uvedl Rehn.

Podle článku Financial Times Deutschland německá vláda slovenský příspěvek do záchranného fondu přivítala. Poslanci se ve středu dohodli na znění smlouvy, která zapojení Slovenska umožní. Bratislava tak v případe potřeby poskytne garance za půjčky do výše 4,37 miliardy eur (asi 108,4 miliardy Kč).

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru