Dodavatelská společnost Grupo Antolin Bohemia, jejíž závod v Chrastavě o víkendu vyplavila blesková povodeň, ve čtvrtek vyrobila první stropní panel. "Na nové rozjetí výroby to ještě není, ale je to první malé vítězství," řekl HN generální ředitel Grupo Antolin Bohemia Petr Papánek.

To, že situace pro automobilky bude vážná, věděli v Chrastavě hned, jak se přihnala velká voda. Ta během pár chvil v sobotu téměř všechno v podniku zničila. "Od té doby to tady dáváme do pořádku," řekl o den dříve Papánek.

Do uklízení a odstraňování škod se kromě zaměstnanců Grupa přidali i pracovníci z automobilek. Kromě nich přijeli i další lidé z celé Evropy ze sesterských firem, dodavatelé i dobrovolníci.

Firma doufá, že možná o víkendu nebo v pondělí by mohl být provoz alespoň částečně obnoven. "Spustit všechno najednou nelze," prohlásil Papánek s tím, že bude záležet na domluvě se zákazníky. Zároveň se spolu se zaměstnanci modlí, aby nezačalo zase pršet. "To bychom už asi nepřežili," tvrdí.

Právě kvůli dodávkám stropních panelů se zastavily ve čtvrtek linky automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi a Vrchlabí. A nebýt celozávodní dovolené v kolínské TPCA je možné, že by se výroba zastavila i v Kolíně.

Výpadek dodavatele se však výrazně dotkl Škody Auto. Pokud by se linky v Mladé Boleslavy rozjely v pondělí, tak "přijde" automobilka o 2600 aut. Jak řekl ve středu HN generální ředitel Volkswagen Group v Rusku Martin Jahn, ve škodovce jde o jeden z největších výpadů za posledních 10 let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru