Výsledky automobilek ve 2 čtvrtletí

GM
Čistý zisk dosáhl ve druhém čtvrteltí 1,3 miliardy dolarů (25 miliard Kč) proti 865 milionů dolarů v prvním kvartále. Tržby společnosti stouply na 33,2 miliardy dolarů z 31,5 miliardy.

Ford
Čistý zisk zvýšil meziročně o 15 procent na 2,6 miliardy USD (50,7 miliardy Kč). Tržby společnosti vzrostly rovněž o 15 procent na 31,3 miliardyUSD. Prodej vozů Fordu ve Spojených státech vyskočil za celé první pololetí o 28 procent.

Chrysler
Automobilka snížila ve 2. čtvrtletí letošního roku ztrátu na 172 milionů USD (3,2 miliardy Kč) ze 197 milionů USD v 1. čtvrtletí. Tržby se zvýšily o 8,2 procenta na 10,5 miliardy USD. Prodej aut stoupl o 22 procent.

Největší americká automobilka GM ve druhém čtvrtletí vydělala 1,3 miliardy dolarů. V předchozím čtvrtletí zisk dosáhl 865 milionů USD.

To představuje její nejvyšší čtvrtletní zisk za šest let. Automobilce pomohl nárůst prodejů v Číně i na domácím americkém trhu.

Tržby automobilky dosáhly 33,2 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o 44 procent. "Jsem spokojený s vývojem k dosažení stanovených cílů," řekl Chris Liddell, finanční ředitel GM.

Nové akcie mají splatit dluh státu

GM se před rokem potácela na hranici ndalší existence, když na jaře vyhlásila bankrot, ale již o v červenci tento režim automobilka opustila. Nový šéf Ed Whitacre plánuje vydat nové akcie, jejichž objem by mohl podle zdroje agentury Bloomberg mohl dosáhnout mezi 12 až 16 miliardami dolarů.

Šlo by tak o druhou největší emisi v historii USA. Zatím největší úpis akcií má nakontě karetní společnost Visa s objemem 18 miliard dolarů.

Podle zdroje by žádost o primární úpis akcií (IPO) mohla být vydána již tento měsíc a na burzu by mohly být akcie uvedeny v listopadu. Podle informací některých médií by žádost mohla přijít již v pátek a uvažovaný výnos by mohl být až 20 miliard dolarů.

GM zhruba před rokem opustila bankrotový režim s tím, že se v rámci rozsáhlé restrukturalizace zahrnující prodej některých značek přemění v menší podnik, jenž by měl pružněji reagovat na požadavky zákazníků. Většinovým majitelem "nové GM" je americká vláda, která poskytla nejvíce peněz na záchranu podniku.

Jen v USA vzrostly ve druhém kvartále prodeje nových vozů automobilky o 12 procent a překročily 600 tisíc.

Konec Government Motors

Výsledky GM jen potvrdily předchozí dobrá čísla dalších dvou detroitských automobilek Chrysler a Ford. "Už nechceme, aby o nás mluvili jako o Government Motors," vzkázal již dříve Whitacre.

Optimistický s ohledem na automobilky je i americký prezident Barack Obama. Ten věří, že trojlístek velkých amerických automobilek se znovu dostane na vrchol. Při své nedávné návštěvě automobilek připomněl, že v době, kdy přebíral úřad prezidenta, bylo odvětví před kolapsem. Podle něj udělalo znatelný obrat k lepšímu také díky státní podpoře z peněz daňových poplatníků.

Šéf Bílého domu je natolik optimistický, že chce získat zpět všechny tyto prostředky daňových poplatníků. Obama po inspekci uvedl, že tyto koncerny před sebou mají cestu na vrchol.

Úspěšný šéf končí

 

Nečekaná zpráva přišla o něco později po zveřejnění výsledků. Generální ředitel General Motors Ed Whitacre oznámil, že začátkem příštího měsíce odstoupí z funkce. Nahradí ho člen správní rady GM Daniel Akerson, který bude již čtvrtým generálním ředitelem za poslední rok a půl.

68 letý Whitacre dodal, že do konce letošního roku zůstane předsedou správní rady GM. "Věřím, že jsme dokončili, to o jsme měli," prohlásil Whitacre a dodal, že jmenování Akersona je "absolutně správnou volbou."

Whitacre koncem loňského roku nahradil na postu generálního ředitele GM Fritze Hendersona. V minulosti působil rovněž jako šéf americké telekomunikační společnosti AT&T, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru