Manažerům České televize na prvním a druhém stupni řízení klesnou od nového roku platy o pět procent. Na dnešním zasedání Rady ČT to oznámil šéf televize Jiří Janeček s tím, že mzda se sníží i jemu.

Celková smluvní mzda generálního ředitele ČT je nyní 237.000 Kč, dělí se na pevnou část 165.000 korun hrubého a dvě pohyblivé složky.

"Pohybujeme se v novém prostředí a nyní potřebuji peníze na digitalizaci, nové technologie a tak dále," zdůvodnil snížení platů Janeček. Ostatním zaměstnancům prý mzdy snižovat nebude. Česká televize podle něj nemá nouzi o peníze a nepotřebuje hledat výrazný prostor k úsporám. "Finančně jsme na tom dobře, máme vyrovnané hospodaření a vyrovnané ho mít budeme," řekl ČTK Janeček.

Česká televize hospodařila v loňském roce stejně jako v předchozích letech s vyrovnaným rozpočtem. Celkové příjmy a výdaje ČT dosáhly 6,926 miliardy korun. Za loňské vyrovnané hospodaření dostal Janeček odměnu 705.000 korun.

Odměna generálního ředitele je stanovena jako dvacetinásobek průměrné mzdy v ČT, která činí 35.239 korun. Celkový počet zaměstnanců ČT se loni zvýšil o 15 lidí, v průměru tak ČT zaměstnávala 2896 pracovníků. Na mzdách loni ČT vyplatila celkem 1,264 miliardy korun.

Personální revoluce

V půli července Janeček oznámil velkou personální revoluci. Velké propouštění, zmrazené platy zaměstnanců, víc zábavy a hlavně zásadní změny ve vedení je jednou ze součástí tzv. restrukturalizačního plánu, tedy projektu na oživení největšího veřejnoprávního média v zemi.

Hlavní rošáda se týkala postů nejvyšších manažerů televize. O místo přišli programová ředitelka Kateřina Fričová a šéf zpravodajství Milan Fridrich.

Každý ze čtyř programů České televize má nyní vlastního ředitele. ČT 1 povede Radan Dolejš, někdejší dramaturg estrád TV Nova. ČT 2 má na starosti Jan Mrzena, dosavadní personální ředitel televize. Jeho poradcem bude Vlastimil Ježek, který dříve vedl Český rozhlas. ČT 24 bude šéfovat Roman Bradáč, bývalý zpravodaj v USA. A sportovní ČT 4 má na starosti Jiří Ponikelský, který ji vede od jara.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru